Két megoldás van az európai bajokra, magasabb német infláció, és/vagy további spanyol megszorítás.
Az eurózóna kettészakadt versenyképesen működő, fenntartható költségvetéssel és államadóssággal bíró északi országokra, és versenyképtelen, eladósodott déliekre. Ha nem lenne közös a deviza, akkor a két régió közti különbséget viszonylag gyorsan és hatékonyan ki lehetne egyenlíteni, mégpedig a deviza leértékelésével. Ha a spanyol deviza mondjuk 20 százalékkal leértékelődne a némettel szemben, az sok mindent megoldana. (Bővebben lásd "Északiak vs. déliek az eurózónában" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Így ugyanakkor, hogy a spanyol és a német deviza egymással szemben nem tud leértékelődni, csupán fájdalmasabb módjai maradtak a különbség csökkentésének. A két fennmaradó módszer a következő: az északi országokban tartósan magasabb inflációt kell megengedni, min délen, és/vagy délen további hiánylefaragással és bércsökkentéssel kell versenyképesebbé tenni a gazdaságot.
Mindkét módszer csakis hosszú távon lehet eredményes, azaz 1-2 év alatt nem, sokkal inkább 5-10 év távlatában. Félő ugyanakkor, hogy egy tartósan magas – a 2 százaléknál mindenképp magasabb – német infláció szúrná a szemét a német lakosságnak és gazdaságpolitikusoknak, a további spanyol/görög megszorítások pedig a lakosság körében vernék ki a biztosítékot.
Jól látszik tehát, hogy több ország akkor tudja ugyanazt a devizát használni, ha a versenyképességi mutatókban nincsenek kiugróan nagy különbségek (ezt a magyar eurócsatlakozás kapcsán is érdemes szem előtt tartani). Viszont ha egyszer kialakulnak ezek a különbségek – mint ahogyan 2003 és 2008 között ez megtörtént az eurózónában –, akkor csakis hosszú és kemény munkával lehet újra rendet tenni. A spanyolok, olaszok vagy görögök tehát még hosszú évekig nehéz helyzetben lesznek…
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Ami nélkül nincs magyar euró
Chuck Norris mentheti meg az eurót
Méregdrága a svájci frank
Aki megjósolta az eurómentést
Ezért buktuk be a svájcifrank-hiteleket
Katasztrófára felkészülni
Még megszorítást, még inflációt!
2012.08.07. 09:48 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.