Magyarország egy életre megtanulta, hogy devizában rizikós eladósodni. Tehettünk volna azért, hogy a frank bukót megússzuk?
Svájcifrank-hitelek, magyar lakosság tömeges kínai részvénybefektetései 2007-ben, amerikai ingatlanbuborék, az 1630-as évek holland tulipánmániája, de említhetők a középkori boszorkányüldözések is, ezek mind-mind olyan buborékok voltak, amely kezdetben egyre több követőt vonzottak, majd később szépen lassan, avagy - ez a gyakoribb - látványos összeomlással értek véget. (Bővebben lásd "Buborékok, pénzpiacok nélkül is" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
A pénzügyi, gazdasági vagy társadalmi buborékok rendszerint hasonló recept alapján alakulnak ki. Elindul egy gazdasági/társadalmi folyamat, melynek első nyerteseinek sikertörténete a később érkezők kedvét is meghozzák, akik beszállva tovább fújják a lufit.
Maradva a svájcifrank-hiteleknél, a folyamat elindítója az a gondolat volt, hogy miért ne vennénk fel hitelt mondjuk 5 százalékon frankban, mint 10 százalékon forintban. Az első frankhitelt felvevők könnyebben jutottak lakáshoz, mint azok, akik a forinthitelt választották, az ő sikerül aztán újabb ügyfeleket vonzott a játékba.
Ráadásul az egyre nagyobb volumenben kötött ügyleteknek köszönhetően a forint még erősödött is - hiszen a hitelként felvett frankot forintra kellett váltani, ami erősítette a hazai devizát -, így úgy tűnt, hogy nem lehet hibázni: a frankhitel kamata alacsony, a forint erősödik, hol itt a kockázat?
A folyamat végén már mindenki tudta, hogy frankban kell eladósodni, hisz az tuti biznisz, és ahogy lenni szokott, a buborék épp akkor kezdett ereszteni, amikor a csúcson a legtöbben szálltak be a játékba. Evés közben jött meg az étvágy, a történet vége azonban keserves bukás lett a legtöbb érintett számára.
A rossz hír az, hogy hasonló buborékok minidig is lesznek, melyeket minden esetben egy kezdetben racionálisnak tűnő vagy annak gondolt lépés indít majd el. A szabályozók és hatóságok ugyanakkor jellemzően képtelenek megálljt parancsolni a folyamatoknak, a kétkedőket pedig többnyire csöndre intik. Egyet tehetünk, ha már a szomszéd is tudni véli, hogy frankban kell eladósodni vagy épp be kell szállni mondjuk a kínai részvényboomba, akkor érdemes feltenni a kérdést: nem lehet, hogy épp egy buborék csúcsához közelítünk?
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Katasztrófára felkészülni!
Hogy lesz így nyugdíjunk?
Olajmilliárdok vagy környezetvédelem?
Kevesebb közalkalmazottat!
Európa: miért kéne összeomlani?
Csodafegyver a svájcifrank-hitel?
Ezért buktuk be a svájcifrank-hiteleket
2012.07.28. 10:03 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.