Egyre több nehézség látszik az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban. Külső mumus a Valutaalap, vagy tényleg a mi bankunk?
Magyarország a hivatalos közlemények szerint hónapok óta keresi a lehetőségét az EU-val és az IMF-fel való pénzügyi megállapodásnak, de még mindig nem tudni, hogy mikor kezdődhetnek meg a hivatalos egyeztetések. Vajon mi okozza ezt a csúszást? (Bővebben lásd ''Egy normarendszer szembesül egy ország helyzetével'' című cikkünket a jobb hasábban.)
A politikai indíttatású válaszoktól eltekintve érdemes utánanézni, hogy vajon az IMF utóbbi pár évtizedes működése, illetve az ezzel kapcsolatos magyar tapasztalatok mit mondanak. Báger Gusztáv, egyetemi tanár a nemzetközi pénzügyi rendszer kutatója évtizedes tapasztalattal rendelkezik Magyarország és a nemzetközi pénzügyi intézmények kapcsolatáról, mégpedig nem elméleti síkon, hanem a gyakorlatban. Ezért érdemes meghallgatni, mit gondol, hisz ő - sok hozzászólóval ellentétben - ott volt korábban ilyen tárgyalásokon.
Induljunk ki abból, hogy Magyarország ezen nemzetközi pénzügyi intézmények tagja, ami nem csak azt jelenti, hogy szükség esetén joga van pénzt kérni, hanem azt is, hogy saját pénzével is hozzájárul ezen intézmények működéséhez. Vagyis egyike azon államoknak, amelyek ezt az intézményrendszert létrehozták és fenntartják.
Ebből adódóan legalább is nehezen értelmezhető úgy tekinteni az IMF-re, mint egy olyan intézményre, amelyik „csak azért is" keresztbe tesz az országnak. Mi lenne az értelme egy olyan intézményt finanszírozni, amelyiktől csak hideget kaphatunk? Semmi. Na, de akkor mi történik most Magyarországgal? - vetődik fel a kérdés.
Báger Gusztáv szavaiból kétféle következtetés vonható le. Az egyik az, hogy a tárgyalások jó eséllyel azért csúsznak, mert nagyon átpolitizált lett Magyarország és az IMF kapcsolata, azaz nagyon sok politikai jellegű feltételezés keveredett bele egy alapvetően pénzügyi jellegű egyeztetésbe, ami nehezíti a szakmai közeledést. A másik pedig az, hogy Magyarország európai uniós tagsága miatt a tárgyalások kivédhetetlenül politikai töltetet is kaptak - hiszen az IMF politikája szerint az EU tagországai esetén a hiteltárgyalások feltétele a brüsszeli bólintás. Márpedig Brüsszel nem éppen a depolitizált világ megtestesítője.
Az IMF azért létezik, hogy pénzügyileg kisegítse a finanszírozási gondokkal küzdő tagállamait, és érthető, ha meg akar bizonyosodni arról, hogy a pénzét visszakapja.
Minden egyéb az IMF hatókörén kívüli.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Minden évre jut egy államcsőd
Megjósolhatatlan volt az összeomlás?
Magyarország, a nagy kiigazító
Nyugdíjreform nyugdíjasok nélkül
Egyetemi tandíj helyett adót!
Gyerekekkel korrigált nyugdíj
______________________________________________________________
Miért nem jön az IMF?
2012.04.17. 08:36 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.