Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Miért nem jön az IMF?

2012.04.17. 08:36 Pénzügyi Szemle

Egyre több nehézség látszik az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban. Külső mumus a Valutaalap, vagy tényleg a mi bankunk?

Magyarország a hivatalos közlemények szerint hónapok óta keresi a lehetőségét az EU-val és az IMF-fel való pénzügyi megállapodásnak, de még mindig nem tudni, hogy mikor kezdődhetnek meg a hivatalos egyeztetések. Vajon mi okozza ezt a csúszást? (Bővebben lásd ''Egy normarendszer szembesül egy ország helyzetével'' című cikkünket a jobb hasábban.)

A politikai indíttatású válaszoktól eltekintve érdemes utánanézni, hogy vajon az IMF utóbbi pár évtizedes működése, illetve az ezzel kapcsolatos magyar tapasztalatok mit mondanak. Báger Gusztáv, egyetemi tanár a nemzetközi pénzügyi rendszer kutatója évtizedes tapasztalattal rendelkezik Magyarország és a nemzetközi pénzügyi intézmények kapcsolatáról, mégpedig nem elméleti síkon, hanem a gyakorlatban. Ezért érdemes meghallgatni, mit gondol, hisz ő - sok hozzászólóval ellentétben - ott volt korábban ilyen tárgyalásokon.

Induljunk ki abból, hogy Magyarország ezen nemzetközi pénzügyi intézmények tagja, ami nem csak azt jelenti, hogy szükség esetén joga van pénzt kérni, hanem azt is, hogy saját pénzével is hozzájárul ezen intézmények működéséhez. Vagyis egyike azon államoknak, amelyek ezt az intézményrendszert létrehozták és fenntartják.

Ebből adódóan legalább is nehezen értelmezhető úgy tekinteni az IMF-re, mint egy olyan intézményre, amelyik „csak azért is" keresztbe tesz az országnak. Mi lenne az értelme egy olyan intézményt finanszírozni, amelyiktől csak hideget kaphatunk? Semmi. Na, de akkor mi történik most Magyarországgal? - vetődik fel a kérdés.

Báger Gusztáv szavaiból kétféle következtetés vonható le. Az egyik az, hogy a tárgyalások jó eséllyel azért csúsznak, mert nagyon átpolitizált lett Magyarország és az IMF kapcsolata, azaz nagyon sok politikai jellegű feltételezés keveredett bele egy alapvetően pénzügyi jellegű egyeztetésbe, ami nehezíti a szakmai közeledést. A másik pedig az, hogy Magyarország európai uniós tagsága miatt a tárgyalások kivédhetetlenül politikai töltetet is kaptak - hiszen az IMF politikája szerint az EU tagországai esetén a hiteltárgyalások feltétele a brüsszeli bólintás. Márpedig Brüsszel nem éppen a depolitizált világ megtestesítője.

Az IMF azért létezik, hogy pénzügyileg kisegítse a finanszírozási gondokkal küzdő tagállamait, és érthető, ha meg akar bizonyosodni arról, hogy a pénzét visszakapja.

Minden egyéb az IMF hatókörén kívüli.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Minden évre jut egy államcsőd


Megjósolhatatlan volt az összeomlás?


Magyarország, a nagy kiigazító

Nyugdíjreform nyugdíjasok nélkül

Egyetemi tandíj helyett adót!

Gyerekekkel korrigált nyugdíj
______________________________________________________________

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr715365299

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása