Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Százéves recept a mai bajainkra

2012.03.26. 18:33 Pénzügyi Szemle

Egy 19. századi magyar jogszabály felmelegítése enyhíthetne a svájci frank miatt szenvedő önkormányzatok bajain.

A magyar önkormányzatok is úsznak az adósságban, egyre komolyabbak a fizetési fesztültségek. Pedig csak egy százéves magyar jogszabályt kellene leporolni (erről szóló cikkünket lásd a jobb hasábban, "Régi-új ötlet az önkormányzatok hosszú lejáratú finanszírozására" címmel).

Magyarországon az önkormányzatok adósságállománya nagyjából 1000-1200 milliárd forint. Azért csak „nagyjából", mert a jelenleg érvényes államszámviteli rendszer nem képes megmondani, hogy pontosan mekkora ez az összeg.

Az adósság szintje, illetve az adósságszolgálat pénzügyi terhe komoly gondokat jelent, nem utolsó sorban a finanszírozás anomáliai miatt. Az önkormányzatok ugyanúgy szenvednek a svácjifrank-alapú adósságtól, mint a lakosság: ha a forint gyengül, nő az adósság forintban mért értéke, és emelkednek a törlesztő-részletek is. Az adósság egy része kötvényeket jelent, a friss adatok szerint ez mintegy 550 milliárd forintot tesz ki. Ezeket a kötvényeket sokat szidják (főleg mostanában), pedig a kondíciók jóval kedvezőbbek, mint amit a magánszemélyek kaphattak: alacsony a kamatfelár, 3-5 éves a türelmi időszak. A gond természetesen itt is a fizetőképesség romlása, a havi törlesztési kötelezettség emelkedése.

A problémák arra utalnak, hogy az önkormányzatok hosszabb távú, piaci alapú finanszírozása területén van még mit fejlődni. Ilyen helyzetekben általában két út van: vagy kitaláljuk, hogy mit érdemes tenni, vagy pedig átveszünk egy már működő modellt. Az előbbi azért nehéz, mert nincsenek tapasztalatok, az utóbbi pedig azért, mert nincsenek azonos helyzetek. Külön esetet képez, ha az adott országnak vannak olyan múltbeli tapasztalatai, amelyeket újra lehet hasznosítani. Márpedig a magyar önkormányzati finanszírozásban épp ez a helyzet - legalábbis Bethlendi András cikke és javaslata szerint.

Több mint száz évvel ezelőtt ugyanis már elfogadott a magyar országgyűlés egy olyan törvényt, ami kezelte ezt a kérdést: 1897-ben törvény születetett a községi kötvényekről. Az értékpapír ismertetésétől eltekintenék, de arra azért felhívnám a figyelmet, hogy ha már a jelzáloglevél-piacot szinte ugyanúgy szabályozzuk, mint 130 évvel ezelőtt, akkor talán érdemes lenne az önkormányzatok területén is tanulni a múltból. Szerencsére ezúttal nem a hibákból, hanem a sikerekből.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

A műtét sikerült, a beteg elvérzett

Még olcsóbbak lesznek a lakások?

Válságra voltunk ítélve

Nyugdíjasok boríthatják be a tőzsdéket?

Nekimegy a dollárnak Kína

Mitől lesz jó a kormányzás?
_____________________________________________________________

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr405365319

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása