Megbuktak-e a közgazdászok és megbukott-e a modern közgazdaságtan, miután elmulasztotta előre jelezni a válságot? „Békeidőben”, vagy a krízisek alatt érdemes hallgatni a szakértőkre? Ezekre a kérdésekre keresi a választ blogjában Paul Krugman, Nobel-díjas közgazdász.
Nem hibáztathatók a közgazdászok azért, mert nem látták előre a válság kirobbanásának pontos dátumát, vagy mert nem jósolták meg a Lehman Brothers bukását. Azért viszont hibásak, hogy nem figyelmeztettek az egyensúlytalanságokra, például az ingatlanárak elszabadulására, a bankok túlzott spekulációira, vagy a felduzzadt hitelállományok veszélyeire - írja Krugman. (Bővebben lásd "Megbuktak a közgazdászok, megbukott a közgazdaságtan?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Kérdés, mi lett volna, ha mondjuk 2006-ban a közgazdászok egy csapata kiállt volna a nyilvánosság elé, és figyelmeztetett volna a bankrendszer és az ingatlanpiac veszélyeire, mondván, ha minden így folytatódik, abból nagy válság lehet?
Mi történt 1996-ban, amikor az amerikai jegybank elnöke, Alan Greenspan az azóta legendássá vált „Irrational Exuberance„ azaz megalapozatlan szárnyalás szókapcsolattal jellemezte a részvénypiacot, figyelmeztetve a vészesen túlárazott részvényekben rejlő veszélyekre? Kijózanodtak a befektetők, hallva a legnagyobb hatalmú és tekintélyű közgazdász szavait, vagy tovább feszítették az amúgy is pattanásig feszült húrt a részvénypiacokon? A Dow Jones index akkor 5500 pont közelében állt, 2000-ben pedig 11 000 pont fölött tetőzött…
Érdemes ezen a ponton felidézni Jesse Livermore, a 20. század legendás spekulánsának örökzöld mondását: „A Wall Street sosem változik, a részvények változnak, a szereplők változnak, de a Wall Street sosem változik, mert az emberi természet sosem változik.”
Remény, félelem és kapzsiság, ezek azok az emberi tulajdonságok, melyek mélyen belénk kódolva felelősek a fellendülésekért és a válságokért. Livermore most azt mondaná, hogy a kapzsiság az, ami megágyazott a jelen kor válságának is, ez ellen pedig nincs ellenszer, sem a régi, sem az új idők közgazdaságtanaiban.
Ez alapján pedig hiába látják előre a közgazdászok a bajt és hiába figyelmeztetnek a túlzott hitelállományokra vagy a túlpörgött ingatlanpiacra, esetleg a részvénypiaci buborékra, a piaci összeomlások és a gazdasági visszaesések elkerülhetetlenek lesznek a jövőben is, pont miattunk, emberek miatt, és a sohasem változó emberi természet miatt…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Nyugdíjasok boríthatják be a tőzsdéket?
Nekimegy a dollárnak Kína
Mitől lesz jó a kormányzás?
Ne pánikoljunk, ha elszáll a benzinár!
Egy hormon bánt el a forinttal?
Hogyan tüntethetők el az adósságok?
___________________________________________________________
Válságra voltunk ítélve
2012.03.23. 13:47 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.