Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Válságra voltunk ítélve

2012.03.23. 13:47 Pénzügyi Szemle

Megbuktak-e a közgazdászok és megbukott-e a modern közgazdaságtan, miután elmulasztotta előre jelezni a válságot? „Békeidőben”, vagy a krízisek alatt érdemes hallgatni a szakértőkre? Ezekre a kérdésekre keresi a választ blogjában Paul Krugman, Nobel-díjas közgazdász.

Nem hibáztathatók a közgazdászok azért, mert nem látták előre a válság kirobbanásának pontos dátumát, vagy mert nem jósolták meg a Lehman Brothers bukását. Azért viszont hibásak, hogy nem figyelmeztettek az egyensúlytalanságokra, például az ingatlanárak elszabadulására, a bankok túlzott spekulációira, vagy a felduzzadt hitelállományok veszélyeire - írja Krugman. (Bővebben lásd "Megbuktak a közgazdászok, megbukott a közgazdaságtan?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Kérdés, mi lett volna, ha mondjuk 2006-ban a közgazdászok egy csapata kiállt volna a nyilvánosság elé, és figyelmeztetett volna a bankrendszer és az ingatlanpiac veszélyeire, mondván, ha minden így folytatódik, abból nagy válság lehet?

Mi történt 1996-ban, amikor az amerikai jegybank elnöke, Alan Greenspan az azóta legendássá vált „Irrational Exuberance„ azaz megalapozatlan szárnyalás szókapcsolattal jellemezte a részvénypiacot, figyelmeztetve a vészesen túlárazott részvényekben rejlő veszélyekre? Kijózanodtak a befektetők, hallva a legnagyobb hatalmú és tekintélyű közgazdász szavait, vagy tovább feszítették az amúgy is pattanásig feszült húrt a részvénypiacokon? A Dow Jones index akkor 5500 pont közelében állt, 2000-ben pedig 11 000 pont fölött tetőzött…

Érdemes ezen a ponton felidézni Jesse Livermore, a 20. század legendás spekulánsának örökzöld mondását: „A Wall Street sosem változik, a részvények változnak, a szereplők változnak, de a Wall Street sosem változik, mert az emberi természet sosem változik.”

Remény, félelem és kapzsiság, ezek azok az emberi tulajdonságok, melyek mélyen belénk kódolva felelősek a fellendülésekért és a válságokért. Livermore most azt mondaná, hogy a kapzsiság az, ami megágyazott a jelen kor válságának is, ez ellen pedig nincs ellenszer, sem a régi, sem az új idők közgazdaságtanaiban.

Ez alapján pedig hiába látják előre a közgazdászok a bajt és hiába figyelmeztetnek a túlzott hitelállományokra vagy a túlpörgött ingatlanpiacra, esetleg a részvénypiaci buborékra, a piaci összeomlások és a gazdasági visszaesések elkerülhetetlenek lesznek a jövőben is, pont miattunk, emberek miatt, és a sohasem változó emberi természet miatt…

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Nyugdíjasok boríthatják be a tőzsdéket?

Nekimegy a dollárnak Kína

Mitől lesz jó a kormányzás?

Ne pánikoljunk, ha elszáll a benzinár!

Egy hormon bánt el a forinttal?


Hogyan tüntethetők el az adósságok?
___________________________________________________________

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr835365322

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása