A pénzügyi válság során az eurózóna megroppant, Japán két évtizede küzd a deflációval és a stagnáló gazdaságával, miközben az Egyesült Államok csupán a rekord összegű ösztönzőcsomagoknak köszönheti növekedését. Jöhet Kína.
A távol-keleti óriásgazdaság azok után, hogy a világ legnagyobb exportőrévé vált, és üldözőbe vette az Egyesült Államokat a világ legnagyobb gazdaságának járó címért, most újabb babérokra tör: a következő években meg kívánja hódítani a nemzetközi pénzpiacokat is (bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban).
A kínai jüan az egyetlen a világ hat vezető devizája közül – dollár, euró, jen, font, frank, jüan -, melynek nincs számottevő tartalékdeviza szerepe.
Ezen most szeretne változtatni az ország vezetése, első lépésként pedig bejelentették, hogy a China Development Bank jüan alapú hitel megállapodásokat köt a legnagyobb feltörekvő gazdaságokkal, úgymint Indiával, Brazíliával, Oroszországgal és Dél-Afrikával. Konkrét összegekről még nem esett szó, a nevük elhallgatását kérő érintettek azonban már jelezték, hogy komoly volumenekről és komoly üzletekről lesz szó.
A nemzetközi hitelek devizája – különösen a feltörekvő gazdaságok esetében - többnyire a dollár, hamarosan azonban ez az egyeduralom megdőlhet, és a kínai pénz veheti át a zöldhasú szerepének egy részét.
A folyamat természetesen nem egyik napról a másikra megy végbe, a kínai pénzpiac nyitása évekig, sőt akár egy-két évtizedig is eltarthat, a gazdasági szakemberek azonban biztosra veszik, hogy a nem is olyan távoli jövőben a dollár mellett a kínai jüan lesz a nemzetközi pénzügyi tranzakciók egyik főszereplője.
Ki tudja, megeshet, hogy eljön még az az idő is, amikor Magyarországon a bankok nem svájci frank hiteleket, hanem kínai jüan alapú kölcsönszerződéseket kínálnak majd ügyfeleiknek…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Mitől lesz jó a kormányzás?
Ne pánikoljunk, ha elszáll a benzinár!
Egy hormon bánt el a forinttal?
Hogyan tüntethetők el az adósságok?
Nagyon európai, mégis populista
Célkeresztben a külföldön adózók
___________________________________________________________
Nekimegy a dollárnak Kína
2012.03.20. 12:01 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.