Egy kaliforniai javaslat szerint a hallgatók az egyetemi tandíjat szívesen kiváltanák egy 20 éves adóval.
A felsőoktatás nagyon drága, és évről-évre egyre drágább lesz. 1989-ben a háztartások 8,9 százaléka, míg 2007-ben már 16 százaléka rendelkezett diákhitellel az Egyesült Államokban. A tartozás átlagos összege ezen időszak alatt 8700 dollárról 21 500 dollárra – közel ötmillió forint - emelkedett. Ilyen szintű eladósodottság mellett nem könnyű talpon maradni az egyetemi évek után, különösen a mai rendkívül nyomasztó munkaerőpiaci helyzetben. (Bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban)
Éppen ezért, egyfajta alternatív megoldásként a kaliforniai diákok előálltak egy javaslattal, mely szerint tandíj helyett szívesebben fizetnének adót a felsőoktatási intézményeknek. Az ötlet szerint a végzett hallgatók a bruttó bérük 5 százalékát utalnák át az egyetemek számára 20 éven keresztül.
A javaslat első ránézésre két kérdést vet föl. Először is az egyetemek vélhetően vonakodnának belemenni a cserébe. Ha ugyanis a hallgatók tandíj helyett adót fizetnének, az az intézmények számára hosszú távon igen komoly bizonytalansági tényezővel járna. Ki garantálná ugyanis, hogy a bruttó fizetések 5 százaléka fedezi az oktatás költségeit, tovább azt, hogy a hallgató a diploma megszerzését követően képes lesz elhelyezkedni?
Második kérdésként adódik, hogy az arányos adó nem jelentene mást, minthogy a jobban keresők számára utólag jóval többe kerül a diploma. Igazságos lehet-e egy olyan rendszer, ahol az ugyanazon padból kikerülő diákok közül a később vezérigazgatóként dolgozó diplomás többszörösét keresi és így többszörösét fizeti, mint a jóval szerényebb karriert befutók? A válasz természetesen az, hogy ha igazságos nem is, de mindenképpen méltányos lenne az alternatív rendszer, a diákok számára pedig mindenképpen hatékonyabb megoldást kínálna.
A rendszer bevezetése egyelőre erősen kérdéses, tekintettel az egyetemek által megfogalmazott aggodalmakra, egyfajta alternatív megoldásként azonban – válaszul a szünet nélkül emelkedő tandíjakra - mindenképp megfontolást érdemel…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Gyerekekkel korrigált nyugdíj
Jár-e nyugdíj a szingliknek?
A gyermek mint a nyugdíj alapja
Lássunk tisztán nyugdíjügyben!
Milliárdos haszon, nulla kockázat
Ahol túl alacsony a minimálbér
_______________________________________________________________