Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Megszorítás-e, ami annak látszik?

2014.03.01. 08:31 Pénzügyi Szemle

Az Egyesült Államok elnöke bejelentette, hogy vége a megszorításoknak, már csak az a kérdés, hogy vajon eddig voltak-e egyáltalán.

Barack Obama amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államokban véget lehet vetni a megszorításoknak, melyek a költségvetést a 2009-2012 közötti időszakban jellemezték (a Congressional Budget Office 2014-re 514 milliárd dolláros költségvetési hiányt jósol, ami a GDP 3,2 százalékára rúg). Ezek szerint megszorítások voltak az elmúlt négy évben? Abban a négy évben, amikor az amerikai államadósság összesen 5000 milliárd dollárral hízott? Mark Thornton, a Ludwig von Mises Institute kutatóintézet közgazdásza némi felháborodással a hangjában úgy véli, hogy az USA valójában soha nem is alkalmazott vérbeli megszorításokat. Az eredeti elemzés itt érhető el.

posztba_nagy_53.jpg

Való igaz, hogy az amerikai költségvetés hiánya a 2009-es 10 százalékról mára valóban lejött a GDP 3,0 százalékára, vagy annak közelébe, Mark Thornton szerint ugyanakkor alapjaiban hibás az, ahogyan a gazdaságpolitikusok a megszorításokat értelmezik. Szerinte ugyanis igazi tankönyvi megszorítások sem az Egyesült Államokban, sem Nyugat-Európában nem voltak (az egyetlen megszorító Lettország, amely igen keményen bánt az állami alkalmazottak fizetésével a válság alatt).


Mark Thornton szerint mindkét, a válság alatt népszerűvé vált válságkezelési recept hibás:

-  Elsőként ott van az IMF által javasolt út, amely megszorításként vált ugyan ismertté, de elsősorban adóemelésekre alapoz, ez ugyanakkor rombolja a reálgazdaság hatékonyságát, tovább növeli a munkanélküliséget és nem hogy növelné, de csökkenti az állam bevételeit.

-  A másik hibás út a keynesiánus válságkezelés, amely költekezésre buzdítja az államot, mondván ha a költségvetés élénkít, azzal a nehéz időkben lökést adhat a gazdaságnak, nem baj, ha közben megugrik az államadósság.

A Ludwig von Mises Institute kutatója szerint a harmadik út a helyes, amely valódi megszorításokra épít. Adóemelés helyett az állami alkalmazottak fizetését és a nyugdíjakat vágja vissza, egyensúlyba hozva ezzel a költségvetést, amivel párhuzamosan berobbantja a gazdasági növekedést, esetlegesen privatizációval, adócsökkentéssel és a szabad versenyt korlátozó szabályok enyhítésével/eltörlésével. A professzor szerint kár, hogy ezt az amúgy igencsak bátor utat csak a lettek követték a válságkezelés során - az EU leggyorsabban növekvő gazdasága lehet a lett, 2014-ben -, bár az is igaz, hogy ők alaposan megszenvedték az első éveket…

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Nem lehet minden csődöt elkerülni

Ide kellene felkerülni Magyarországnak

Áldatlan háromszög: devizaadósok – bankok – állam

Így látják mások az egykulcsos adót

A részeges férfi esete az előrejelzéssel

Magyarország nem Argentína - szerencsére

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr665835166

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2014.03.02. 09:14:58

"Az Egyesült Államok elnöke bejelentette, hogy vége a megszorításoknak, "

Obama egyszerűen hazudik! Még, hogy megszorítás volt eddig??? Ugyan kérem...Évek óta többet költöttek, mint amennyi bevételük volt és most is többet költenek.
Obama a hazudozásban felzárkózott Gyurcsány és Orbán mellé.

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2014.03.02. 12:47:42

a szemét, mocskos náci patás orvbán :(

jahogy USA-ról van szó, ott van gond?
nem baj, az is orbán hibája
index címlap, aranyszabály ^^
majd eljő demokrata dopeman, és elvezet minket a kánaánba **

Link elek 2014.03.02. 20:13:15

Ne tegyetek ugy, mintha a Ludwig von Mises Institute valami komoly hely lenne, mert nem az.
süti beállítások módosítása