A válságot követően felerősödtek az aggodalmak, melyek szerint a világgazdaság katalizátor nélkül marad. Nagyon úgy néz ki, hogy mégsem, az új erő, ami berobbantja a növekedést, az olcsó amerikai energia lehet.
Technológiai forradalom - internet, kommunikáció, számítástechnika - az 1990-es évek végén, pénzügyi forradalom a 2000-es években, ingatlanboom az USA-ban, mind-mind katalizátoraivá váltak a gazdasági növekedésnek az elmúlt két évtizedben, és bár minden fellendülést csúfos összeomlás zárt le, a fenti forradalmak pozitív hatásai többé-kevésbé megmaradtak. No de mi húzza majd a világgazdaságot most, hogy a világ kievickélt a válságból? Az eredeti elemzés itt érhető el.
Daniel Yergin, az IHS alelnöke és kutatója szerint az új katalizátor az olcsó amerikai energia lesz. Az új technológiáknak köszönhetően - hidraulikus kőzetrepesztés, horizontális fúrás – az USA olaj- és gáztermelése elképesztő ütemben bővül – öt év alatt 50-60 százalékkal -, amely fellendülés természetesen az árakat is leverte. A gáz ára harmadára esett, vagyis az európai/ázsiai árnak ma már negyedébe/ötödébe kerül a gáz a tengerentúlon.
Ez a folyamat óriási versenyelőnyhöz juttatja az amerikai feldolgozóipari cégeket, mindemellett a háztartások számára is jelentős megtakarítást jelent. Az olcsó energia csökkenti az inflációs nyomást, javítja az amerikai gazdaság termelékenységét, új munkahelyeket hoz létre, kedvezően hat a kereskedelemre, arról nem is beszélve, hogy egészen új energetikai iparágak erősödhetnek meg.
Sokkal jelentősebb folyamat ez annál, mint ahogyan azt mi itt Európában elsőre gondolnánk, az olcsó energia és annak minden jótékony hatása – a cseppfolyósítás és szállítás fejlődésével – az egész világon érezhető lesz, kezdve a kínai szénfelhasználás várható visszaesésétől és annak pozitív környezeti hatásaitól egészen Európa orosz és közel-keleti függésének csökkenéséig.
A történet érdekessége, hogy a fenti technológiák már 50 éve is ismertek voltak az Egyesült Államokban, mostanra sikerült azonban olyan szinten tökéletesíteni, hogy valódi áttörést eredményezzen. A technológiai fejlődés, az innováció és a kutatás+fejlesztés minden pénzt megér, ha, valamire, akkor erre nem szabad sajnálni. Még akkor is, ha elképzelhető, hogy az olcsó energia hátán megvalósuló gazdasági növekedés végezetül éppen olyan túlhevüléssel, buborékfújással és összeomlással végződik majd, mint eddig minden hasonló esetben.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Egy rossz reflex rángatja a forintot
Mások pénzéből nem lesz itthon biztos jövő
Londoni magyarok: hány bizonyíték kell még?
Egy sikeres recept az államadósság elleni harcban
Vakon repülnek a jegybankok
Kevesebb embernek saját lakást!