Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Ez fogja berobbantani a világgazdaságot

2014.02.08. 08:31 Pénzügyi Szemle

A válságot követően felerősödtek az aggodalmak, melyek szerint a világgazdaság katalizátor nélkül marad. Nagyon úgy néz ki, hogy mégsem, az új erő, ami berobbantja a növekedést, az olcsó amerikai energia lehet.

Technológiai forradalom - internet, kommunikáció, számítástechnika - az 1990-es évek végén, pénzügyi forradalom a 2000-es években, ingatlanboom az USA-ban, mind-mind katalizátoraivá váltak a gazdasági növekedésnek az elmúlt két évtizedben, és bár minden fellendülést csúfos összeomlás zárt le, a fenti forradalmak pozitív hatásai többé-kevésbé megmaradtak. No de mi húzza majd a világgazdaságot most, hogy a világ kievickélt a válságból? Az eredeti elemzés itt érhető el.

posztba_megnagyobb.jpg

Daniel Yergin, az IHS alelnöke és kutatója szerint az új katalizátor az olcsó amerikai energia lesz. Az új technológiáknak köszönhetően - hidraulikus kőzetrepesztés, horizontális fúrás – az USA olaj- és gáztermelése elképesztő ütemben bővül – öt év alatt 50-60 százalékkal -, amely fellendülés természetesen az árakat is leverte. A gáz ára harmadára esett, vagyis az európai/ázsiai árnak ma már negyedébe/ötödébe kerül a gáz a tengerentúlon.

Ez a folyamat óriási versenyelőnyhöz juttatja az amerikai feldolgozóipari cégeket, mindemellett a háztartások számára is jelentős megtakarítást jelent. Az olcsó energia csökkenti az inflációs nyomást, javítja az amerikai gazdaság termelékenységét, új munkahelyeket hoz létre, kedvezően hat a kereskedelemre, arról nem is beszélve, hogy egészen új energetikai iparágak erősödhetnek meg.

Sokkal jelentősebb folyamat ez annál, mint ahogyan azt mi itt Európában elsőre gondolnánk, az olcsó energia és annak minden jótékony hatása – a cseppfolyósítás és szállítás fejlődésével – az egész világon érezhető lesz, kezdve a kínai szénfelhasználás várható visszaesésétől és annak pozitív környezeti hatásaitól egészen Európa orosz és közel-keleti függésének csökkenéséig.

A történet érdekessége, hogy a fenti technológiák már 50 éve is ismertek voltak az Egyesült Államokban, mostanra sikerült azonban olyan szinten tökéletesíteni, hogy valódi áttörést eredményezzen. A technológiai fejlődés, az innováció és a kutatás+fejlesztés minden pénzt megér, ha, valamire, akkor erre nem szabad sajnálni. Még akkor is, ha elképzelhető, hogy az olcsó energia hátán megvalósuló gazdasági növekedés végezetül éppen olyan túlhevüléssel, buborékfújással és összeomlással végződik majd, mint eddig minden hasonló esetben.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Egy rossz reflex rángatja a forintot

Mások pénzéből nem lesz itthon biztos jövő

Londoni magyarok: hány bizonyíték kell még?

Egy sikeres recept az államadósság elleni harcban

Vakon repülnek a jegybankok

Kevesebb embernek saját lakást!

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr885801564

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása