Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Nyugdíj, gyerekek - Kiben bízhatnak az idősek?

2014.02.01. 08:31 Pénzügyi Szemle

A kínai gazdasági rendszerben sok furcsaság akad, ki hinné például, hogy a lakosság a jövedelmének mintegy 30 százalékát megtakarítja, szemben az OECD-átlag 5 százalékával. Mi az oka ennek a takarékosságnak?

Kínai kutatók egy tanulmányban erre a kérdésre keresték a választ, és arra a következtetésre jutottak, hogy elsősorban a demográfia, vagyis a kínai állam egy gyermeket támogató politikája a magas megtakarítási hányad oka. Tekintettel arra, hogy a megtakarítási hányad 1983 és 2011 között 10 százalékról emelkedett erre a 30 százalékra, amely időszak egybeesett az állam egy gyermeket támogató politikájának kibontakozásával, a következtetésben lehet is igazság. Az eredeti elemzés itt érhető el.

A 60 év felettiek fő bevételi forrása Kínában

P_nagy.JPG

A fenti grafikon azt mutatja, hogy a 60 felettiek legfőbb jövedelmi forrása hogyan oszlik meg a kínai társadalomban. Jól látható, hogy az idősek mintegy fele a családjától - gyermekeitől - kapja a legfőbb anyagi támogatást (Family support), miközben az elsősorban megtakarításból/nyugdíjból (Savings & pension) élők aránya mindössze 25,18 százalék. Az idősek 19,75 százalékának első számú bevételi forrása a munkajövedelme (Labor income), 5,19 százalékuk pedig egyéb fő bevétellel rendelkezik (Other sources).

Az idősek tehát többnyire a gyermekeikre támaszkodhatnak, vagyis arra, hogy a gyerekek nyugdíjas korukban eltartják őket. Kínában ugyanakkor egyre kevesebb a gyermek, az állam ugyanis az elmúlt 30 évben az egy gyermeket nevelő családokat támogatta, amely állami törekvés tökéletesen célt is ért: a fertilitási ráta, vagyis a szülőképes korú nők által vállalt gyermekek száma 3,0 közeléből 1,2-re csökkent.

Ha pedig egyre kevesebb a gyermek, aki a szüleit idős korában eltartaná, a nyugdíjrendszer pedig továbbra is fejletlen, akkor egy megoldás marad: minél több pénzt kell félretenni, hogy legyen elegendő betevő idős korban. (Másik ok, amiért a kevés gyermek emeli a megtakarítási rátát egyértelmű: kevesebb gyermekre eleve kevesebbet kell költeni.)

Mit tesz tehát az átlag kínai, ha azt látja, hogy az állam nem támogatja a több gyermek vállalását, vagyis nem lesz, aki idős korban eltartja, az állami nyugdíjrendszer pedig fejletlen és megbízhatatlan? Félretesz, spórol, megtakarít, így jön ki az OECD-átlagot messze meghaladó megtakarítási ráta a távol-keleti óriásgazdaságban.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Egy sikeres recept az államadósság elleni harcban

Vakon repülnek a jegybankok

Kevesebb embernek saját lakást!

Árnyékra vetődnek a Kína-kritikusok?

Adjuk magánkézbe a tömegközlekedést?

Hogyan nőhetjük ki az államadósságot?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr115791715

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gibzin 2014.02.01. 09:52:09

Itt egy hasonló cikk. Szerintem a fenti és a linken lévő két cikk jól kiegészítik egymást. Kínán túl még foglalkozik Vietnammal, Indiával, ahol a nálunk megint csak nagyságrendekkel szegényebbek nagyságrendekkel többet tesznek el a fizetésükből, mint a magyarok.

kiszamolo.hu/mitol-fugg-a-megtakaritasi-hajlandosag/

Asidotus 2014.02.01. 15:22:17

Majd amikor elkezdenek fogyni az aktív korú kínaiak, akkor lesznek majd gondban az idősek a megtakarításukkal.
A pénz ugyanis csak annyit ér, amit kaphatsz érte. Majd amikor 2 idősre jut egy aktív, akkor hiába fizetnél a munkáért, nem lesz, aki elvégezze. Nem lesznek ápolók, boltosok, stb.

na4 2014.02.03. 23:10:33

Az állami nyugdíjrendszert törölni kell. Fenntarthatatlan. A nyugdíját mindenkinek magának kell összegyüjtenie. Sokkal igazságosabb, és fenntartható.
süti beállítások módosítása