A kínai gazdasági rendszerben sok furcsaság akad, ki hinné például, hogy a lakosság a jövedelmének mintegy 30 százalékát megtakarítja, szemben az OECD-átlag 5 százalékával. Mi az oka ennek a takarékosságnak?
Kínai kutatók egy tanulmányban erre a kérdésre keresték a választ, és arra a következtetésre jutottak, hogy elsősorban a demográfia, vagyis a kínai állam egy gyermeket támogató politikája a magas megtakarítási hányad oka. Tekintettel arra, hogy a megtakarítási hányad 1983 és 2011 között 10 százalékról emelkedett erre a 30 százalékra, amely időszak egybeesett az állam egy gyermeket támogató politikájának kibontakozásával, a következtetésben lehet is igazság. Az eredeti elemzés itt érhető el.
A 60 év felettiek fő bevételi forrása Kínában
A fenti grafikon azt mutatja, hogy a 60 felettiek legfőbb jövedelmi forrása hogyan oszlik meg a kínai társadalomban. Jól látható, hogy az idősek mintegy fele a családjától - gyermekeitől - kapja a legfőbb anyagi támogatást (Family support), miközben az elsősorban megtakarításból/nyugdíjból (Savings & pension) élők aránya mindössze 25,18 százalék. Az idősek 19,75 százalékának első számú bevételi forrása a munkajövedelme (Labor income), 5,19 százalékuk pedig egyéb fő bevétellel rendelkezik (Other sources).
Az idősek tehát többnyire a gyermekeikre támaszkodhatnak, vagyis arra, hogy a gyerekek nyugdíjas korukban eltartják őket. Kínában ugyanakkor egyre kevesebb a gyermek, az állam ugyanis az elmúlt 30 évben az egy gyermeket nevelő családokat támogatta, amely állami törekvés tökéletesen célt is ért: a fertilitási ráta, vagyis a szülőképes korú nők által vállalt gyermekek száma 3,0 közeléből 1,2-re csökkent.
Ha pedig egyre kevesebb a gyermek, aki a szüleit idős korában eltartaná, a nyugdíjrendszer pedig továbbra is fejletlen, akkor egy megoldás marad: minél több pénzt kell félretenni, hogy legyen elegendő betevő idős korban. (Másik ok, amiért a kevés gyermek emeli a megtakarítási rátát egyértelmű: kevesebb gyermekre eleve kevesebbet kell költeni.)
Mit tesz tehát az átlag kínai, ha azt látja, hogy az állam nem támogatja a több gyermek vállalását, vagyis nem lesz, aki idős korban eltartja, az állami nyugdíjrendszer pedig fejletlen és megbízhatatlan? Félretesz, spórol, megtakarít, így jön ki az OECD-átlagot messze meghaladó megtakarítási ráta a távol-keleti óriásgazdaságban.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Egy sikeres recept az államadósság elleni harcban
Vakon repülnek a jegybankok
Kevesebb embernek saját lakást!
Árnyékra vetődnek a Kína-kritikusok?
Adjuk magánkézbe a tömegközlekedést?
Hogyan nőhetjük ki az államadósságot?