Alig több mint két évtizeden belül, vagyis 2035-re a világ csaknem valamennyi országa kiemelkedik majd a szegénységből. Ettől persze szegények még lesznek.
A Bill Gates által jegyzett tanulmány - melyet a milliárdos befektető alapítványa a Világbankkal karöltve készített - hangsúlyozza, hogy az állítás a Világbank által szegénységi küszöbként definiált 1035 dollárra vonatkozik, vagyis arra, hogy 2035-ben a most még szegény országokban az egy főre jutó nemzeti össztermék 2012-es dollárban számolva meghaladja majd az 1035 dollárt. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Országok az egy főre jutó jövedelem szerint (sötétebb színnel a szegényebb országok)
Több országban ehhez duplázásra lesz szükség – Afganisztán, Zimbabwe, Madagaszkár -, ez ugyanakkor a jelenlegi tendenciák alapján teljesíthetőnek tűnik, vagyis az összesen 36 szegénységi küszöb alatt élő országból csupán néhányak maradnak majd a Világbank definíciója szerint is szegények.
Azok az országok, akik kiemelkedhetnek, elsősorban az innovációban bízhatnak, ami az egészségügyben, a mezőgazdaságban és az innovatív iparágakban is fellendülést hozhat. Emellett kiemelt jelentősége van a külföldi tőkebefektetéseknek, az infrastruktúra fejlesztésének és az oktatásnak is, ezek nélkül aligha érhető el a kitűzött cél.
Néhány ország akad csupán a tanulmány szerint, melyek számára jelenleg nem látszanak a fellendülés és a kiemelkedés jelei, ennek oka pedig rendre valamely helyi sajátosság: vagy a politika rendszer – Észak-Korea -, vagy a természeti adottságok – Közép-Afrika – nem teszik lehetővé, hogy az adott országok tartós fellendülést mutassanak.
Azt mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy a „2035-re eltűnik a szegénység a Földről” jóslat a nagy átlagra vonatkozik, vagyis minden országban lesznek szegények, sőt, az alacsony jövedelmű országokban kiemelt probléma lesz a jövedelmi egyenlőtlenség. A nemzetközi programoknak a növekedés támogatása mellett éppen ezért erre, vagyis az egyenlőtlenségek csökkentésére kell majd törekedniük.
A tanulmány azt jósolja, hogy 2035-re a most még szegény országok 70 százalékában lesz magasabb az egy főre jutó jövedelem, mint ma Kínában, és 90 százalékukban magasabb, mint ma Indiában, ami óriási előrelépés lenne. Bill Gates zárszóként megjegyzi, hogy az ő életében gyökeres változások történtek, születésekor ugyanis – 1955-ben – még az országok többsége szegény volt a mai mércével mérve, két évtized múlva pedig már meglehet, hogy egy-két kivételtől eltekintve mindenhol sikerül majd egy fokkal fentebb lépni a jövedelmi létrán.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Adjuk magánkézbe a tömegközlekedést?
Hogyan nőhetjük ki az államadósságot?
Hol dől el az államadósság elleni harc?
Trendi lesz a magyar nyugdíjpélda?
Újra lefagytak a jelzáloghitelek
Ezt se felejtsük el az egykulcsos adónál