A brit miniszterelnök megrendelt egy tanulmányt, mellyel azt szerette volna bizonyítani, hogy a britek rosszul járnak a bevándorlással. A tanulmány besült…
Blogunk küldetésének tekinti bemutatni olyan közgazdasági témájú kutatásokat és elemzéseket, melyek bármilyen módon hatással lehetnek ránk, magyarokra. Rendhagyó módon jelen posztban nem egy olyan tanulmányról fogunk beszámolni, amely a publikálást követően magára vonzotta volna a kíváncsi szemeket, hanem egy olyanról, amely tulajdonképpen meg sem jelent, mégis pont ezzel támasztott alá egy sokak által vitatott közgazdasági kérdést. A helyszín Nagy-Britannia, a főszereplők pedig a bevándorlók és a brit miniszterelnök. A poszt alapjául szolgáló cikk itt érhető el.
David Cameron brit miniszterelnök az elmúlt hónapokban többször is kinyilvánította, hogy szigorítani kíván a bevándorlási szabályokon - ezzel gyakorlatilag szembe menve az egyik legfőbb uniós alapelvvel, a munkaerő szabad áramlásával -, mondván a bevándorlók nagyrészt csupán a brit szociális rendszer előnyeit igyekeznek kihasználni, elveszik a munkalehetőségeket a britek elől, és összességében többet ártanak az országnak, mint használnak.
Azért, hogy ezek az állítások ne csak politika szólamok legyenek, hanem számokkal is alátámasztott, szilárd tényeken alapuló kijelentések, a miniszterelnök azzal a feladattal látta el Theresa May belügyminisztert és csapatát, hogy készítsen egy tudományos kutatást, és támassza alá a fenti kijelentéseket.
A történet ezen a ponton vett nem várt fordulatot, a miniszter ugyanis előbb elhalasztotta a tanulmány publikációját, később pedig olyan információk szivárogtak ki, melyek szerint a kérdéses tanulmány alkalmatlannak bizonyult egy tudományos alapú közgazdasági vita lefolytatására. Rossz nyelvek egyenesen odáig mennek, hogy a miniszter nem talált olyan kutatót, aki számokkal is hitelesen bizonyíthatta volna azt, hogy a bevándorlás káros a brit gazdaságra nézve. (A történet szempontjából fontos, hogy a tanulmány az EU-n belüli bevándorlást és annak hatásait volt hivatott kutatni, az EU-n kívülről érkező migrációt nem vizsgálta.)
A kegyelemdöfést a költségvetési előrejelzéseket végző Office for Budget Responsibility, független kutatóintézet adta meg, miután közölte, hogy a saját kutatásaikból egyértelműen kimutatható: a brit államkassza egyenlege romlana, ha korlátoznák a bevándorlást (korábbi posztunk erről a témáról elérhető itt). A vita tehát továbbra is tart a bevándorlásról, egyre inkább úgy tűnik azonban, hogy még a legnagyobb igyekezettel sem bizonyítható be, hogy a britek összességében rosszul járnának az EU-ból érkező bevándorlással.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Hogyan nőhetjük ki az államadósságot?
Hol dől el az államadósság elleni harc?
Trendi lesz a magyar nyugdíjpélda?
Újra lefagytak a jelzáloghitelek
Ezt se felejtsük el az egykulcsos adónál
Ennyit veszítesz, ha nincs munkád