Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Ha nincs munkahely, jönnek a gyújtogatók

2013.07.14. 08:30 Pénzügyi Szemle

Ha egy gazdaságban elégtelenül működik a munkaerőpiac, sok az adminisztratív akadály és az állam mindenbe beleszól, akkor még az évi 5-6 százalékos GDP-növekedés is kevés lehet.Egyiptom 2008 előtt még évi 5-6 százalékos növekedési tempót diktált, ez a gyors fellendülés…

tovább »

Ne örülj, ha dől a pénz a bankokba!

2013.07.13. 08:30 Pénzügyi Szemle

Ha jönnek a külföldiek és beruháznak, annak nagyon szoktunk örülni, de ha a nagy pénzek a bankszektorba áramlanak, akkor jobb ha elkezdünk aggódni.Sok szó esik mostanában a külföldi beruházásokról, a munkahelyteremtő befektetésekről, ami alapján azt gondolhatjuk, hogy ha a…

Ezért csúszott le Olaszország

2013.07.12. 08:30 Pénzügyi Szemle

Olaszországban divat lett a németeket és a megszorításokat okolni a mély gazdasági válságért, az igazság azonban az, hogy a bajok forrása az elmúlt tíz év elkényelmesedő gazdaságpolitikája volt. Mi is tanulhatunk a hibáikból.Az olasz gazdaság 2007 és 2013 között 8,5…

Hátulról is támadnak a devizahitelek

2013.07.11. 08:30 Pénzügyi Szemle

A bedőlő frankhitelek és az adósságcsapda réme olyan mértékben tette óvatossá a magyar fiatalokat, hogy ma már az sem vállal kockázatot, akinek amúgy a tudása és anyagi forrása is meglenne hozzá.A pénzügyi válság és a magyar családokat gúzsba kötő devizahitelek nyomot…

Beszakadhat a svájci frank is?

2013.07.10. 08:15 Pénzügyi Szemle

Az aranyár összeomlott, a befektetők szállnak ki a fejlett piaci kötvényekből - annak nagyon tudnánk örülni, ha a következő menekülőeszköz, ami megborul, a svájci frank lenne.Valósággal összeomlott az arany árfolyama idén nyáron, ami felveti a kérdést: kidurrant a korábbi…

Így érhetnénk utol Svédországot

2013.07.09. 08:15 Pénzügyi Szemle

Mit tegyünk, hogy a gazdaság hosszú távon stabilan növekedjen, az állampolgárok gazdagodjanak, és ne kelljen olyan bosszantó problémákkal foglalkozni, mint államadósság vagy recesszió?Dani Rodrik, a Harvard professzora egy két ismeretlenes választ ad a fenti kérdésre és…

Sírjunk-e a londoni magyarokért?

2013.07.08. 08:15 Pénzügyi Szemle

A fejlett országok hosszú távon nyernek a bevándorlással, a szegény országok pedig örülnek a hazaküldött zsíros csekkeknek. De mi a helyzet Magyarországgal?Az elmúlt években különösen felerősödött a közgazdászok közötti vita, mely szerint hasznos-e, és ha igen, kinek az…

süti beállítások módosítása