Ha egy állam szeretné tartós emelkedő pályára állítani a gazdaságát és munkaerőpiacát, akkor nincs más dolga, mint támogatni a startup vállalkozásokat.
A hazai médiában (is) egyre többször olvashatjuk, hogy mennyire fontosak a startup vállalkozások, vagyis azok a fiatal cégek, melyek innovatívak, lendületesek, és robbanásszerű növekedést ígérnek. De hogy mennyire fontosak, arra egy friss OECD-tanulmány világít rá, melyből kiderül, hogy az elmúlt évtizedben nem a több országban agyontámogatott multik voltak a nagy munkahelyteremtők, hanem a fiatal vállalkozások. Az eredeti elemzés itt olvasható.
Nettó új munkahelyek, sötéttel a fiatal cégek, világossal az érett cégek
A fenti grafikonon remekül látszik, hogy miközben a startup cégek – 5 évnél fiatalabb vállalkozások – minden évben, még a válság legnehezebb időszakában is növelték az alkalmazottak létszámát, addig az „öreg cégek”, vagyis az 5 évnél idősebbek összességében rendre leépítettek.
Az eredmény tűnhet meglepetésnek is, meg nem is, mindenképpen logikus ugyanakkor, hogy egy új cég, a gyors és innovatív fejlődési lehetőségeivel jóval több új munkaerőt szívhat fel, mint egy már beérett, és a vállalati evolúcióban jóval előrébb tartó nagycég. Az OECD le is vonja a következtetést: a munkanélküliségtől szenvedő fejlett gazdaságoknak – elsősorban természetesen Európának – minden erejükkel érdemes a startup cégeket támogatniuk, bízva abban, hogy az új innovatív cégek felfutnak, és felszívják a válság alatt munkanélkülivé vált tömegeket.
A tanulmány azt is részletezi, hogy a válság alatt a tudásalapú munkahelyek száma minden évben nőtt, miközben az alacsonyan képzett munkaerő iránti kereslet a mai napig csökken. A startupok közül is elsősorban azokban a cégekben lehet bízni, melyek a szolgáltatószektorban vagy a technológiai és tudásalapú iparágakban tevékenykednek.
És hogy mit tehetnek az államok, hogy minél jobb helyzetbe hozzák ezeket a fiatal cégeket? Mindenképpen érdemes az oktatásra, elsősorban a technológiai és tudásalapú oktatásra, továbbá tanfolyamokra, át/továbbképzésekre költeni, megteremteni az egyszerű és átlátható szabályozói és adózási környezetet, segíteni a tőkéhez/hitelhez jutást, adó- és járulékkedvezményekkel ösztönözni az új vállalkozásokat.
Röviden, támogató jogi és gazdasági környezetet teremteni a startupoknak, és bízni abban, hogy az innovatív iparágak felszívják az egyre nagyobb számú képzett munkaerőt, új állásokat hoznak létre, és a gazdaság zászlóshajójaként kihúzzák az adott országot az adósságválság mocsarából.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Melyik nyugdíjrendszert válasszuk?
Legyen magasabb a nyugdíj?
Így kellene módosítani az államadósság-szabályt
Dickens és a magyar pénzügyi válság
Megint meg kell menteni az önkormányzatokat?
Eszetlenül öntjük a kukába az ételt