Ez a válság más, mint a többi, itt nem működnek azok az ösztönzőcsomagok, melyek máskor már régen növekvő pályára állították volna a gazdaságokat.
A pénzügyi, majd gazdasági összeomlás után a gazdasági vezetők többsége még úgy gondolta, hogy elegendő lesz egy méretes ösztönzőcsomag - adócsökkentéssel, autóvásárlási támogatással… -, egy jókora kamatvágás és esetleg egy jegybanki pénzpumpa, a gazdaságok máris túllendülnek a krízisen, és hamar újra növekvő pályára állnak. Az eredmények azonban csak nem akartak jönni, olyannyira nem, hogy öt év elteltével az amerikaiak a lassú növekedés, az európaiak pedig az adósságválság miatt panaszkodnak. Raghuram Rajan, a University of Chicago professzora szerint egy masszív hitelválságot nem lehet pár év alatt kiheverni, a talpra álláshoz sokkal több idő kell, mint azt elsőre gondolnánk. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Raghuram Rajan elismeri, hogy teljesen logikus volt a gazdaságpolitikusok reakciója, amikor élénkítéssel válaszoltak a válság első hullámaira, a krízis és a magas munkanélküliség ugyanis azért alakult ki, mert visszaesett a termékek és szolgáltatások iránti kereslet. Ha tehát a válság előtti állapotot szeretnénk visszaállítani, akkor nincs mit tenni, mint élénkíteni a keresletet. Ezt az állam megteheti, úgy hogy pénzt juttat a gazdaságba, mentőcsomagok, alacsonyabb kamatok, vagy kötvényvásárlási programok keretében.
De miért nem működtek ezek a mentőcsomagok? Raghuram Rajan szerint a fő ok az, hogy a válság előtti években a fellendülést a hitelboom fűtötte, és elsősorban két szektorra, az ingatlan- és autóiparra koncentrálódott, a legtöbb munkanélküli is ezekből a szektorokból került ki. Egy-egy szektor álláskeresőit pedig nem lehet felszívni általános mentőcsomagokkal és élénkítésekkel, mint ahogyan annak sincs értelme, hogy célzott állami támogatásokkal életben tartsanak életképtelen ingatlan- vagy autóipari vállalkozásokat.
Az államnak ilyen esetekben a professzor szerint kimondottan nem tanácsos a válság által erősen érintett szektorokat célzottan támogatnia, mondván hadd tisztuljon a gazdaság. Az általános ösztönzőcsomagok megint csak nem használnak, hiszen az elbocsátott autóipari munkásnak attól nem lesz ismét munkája a járműiparban, hogy az állam adót vagy kamatot csökkent.
Az államnak ilyen esetekben érdemesebb inkább az iparágak közti váltást támogatnia, különböző képzési programokkal, esetleg az összeomlott iparágakból jövő dolgozók után járó adó- és járulékkedvezményekkel. Ezen túl pedig annyit tehet, hogy szépen türelmesen megvárja, míg a gazdaság magától megtisztul, arra azonban fel kell készülnie, hogy ez egy hosszú folyamat lesz, még akkor is, ha a siker érdekében minden lehetséges ösztönzőcsomagot bevet.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Segítsen az állam, ha nincs saját lakásod?
Autópályát igen, tanári fizetést nem!
Még mindig a szüleiddel laksz?
Óvakodj a saját lakástól!
Elég volt a nagyvállalatok uralmából!
Adóemelés, megszorítás? - Ezt alaposan benéztük
Hiába küzdünk a válság ellen?
2013.08.12. 09:35 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
vomit 2013.08.18. 00:18:25
www.abendblatt.de/incoming/article118224240/Was-wir-brauchen-wenn-die-Katastrophe-kommt.html