Jobb később, mint soha: közgazdászok kiszámolták, hogy az európai megszorításokkal érdemes lett volna kivárni, míg a recesszió véget ér és a gazdaságok újra emelkedő pályára állnak.
“The boom, not the slump, is the right time for austerity at the Treasury.” - John Maynard Keynes
Korábbi posztunkban megvizsgáltuk, hogy a Rogoff-Reinhardt tanulmány Excel-hibái és az erre épülő európai megszorítások hogyan terelték tévútra az öreg kontinens gazdaságát, és bemutattuk, hogyan ismeri el az IMF, hogy lejárt receptet írt fel Európának, amikor megszorításokat javasolt. Most, hogy az eurózóna gazdasága szépen lassan növekedési pályára áll, és a költségvetési hiányok is megnyugtató szintre állnak be, újabb tanulmány bizonyítja be azt, amit már eddig is sejteni lehetett: a megszorításokat akkor kell alkalmazni, amikor a gazdaság erős, és nem akkor, amikor gyenge. Az eredeti tanulmány itt érhető el.
A brit GDP növekedési pályája
Kék vonallal a tény adat, narancssárgával egy 2010-es előrejelzés, zölddel a GDP alakulása, ha nem lettek volna megszorítások
Alan Taylor, a University of California professzora és kutatócsapata statisztikai módszerekkel megvizsgálta a megszorítások hatásait a gazdaságokra, amely kutatásból világosan kiderült, hogy a recessziók alatt véghez vitt megszorítások jóval nagyobb károkat okoznak a reálgazdaságban, mint ha a gazdaságpolitikusok kivárnák, amíg a recesszió véget ér, a GDP pedig újra emelkedő pályára áll. Csak egy erős gazdaság képes komolyabb megrázkódtatás nélkül átvészelni egy egyensúlyjavító programot, egy gyenge gazdaság csak még mélyebbre süllyed.
A brit gazdaságra vonatkozóan konkrét eredményeket is bemutat a kutató – lásd fenti grafikon -, amiből kiolvasható, hogy ha nem lettek volna megszorítások, akkor a brit gazdaság most egészségesebb, a GDP pedig magasabb lenne. A megszorítások elhalasztása természetesen csakis akkor működhet, ha a kötvénypiacok nem kényszerítik rá a döntéshozókat a nadrágszíj meghúzására, ehhez pedig arra van szükség, hogy a fiskális és monetáris politika összhangban működjön, vagyis a laza monetáris politika időt nyerjen a megszorítások későbbre halasztásához.
Az elmúlt években jó néhány kutató foglalkozott a megszorításokkal, és azok hatásaival, és bár továbbra is parázs vita övezi a témát, lassan-lassan kezd kikristályosodni az, amit John Maynard Keynes nyolc évtizeddel ezelőtt egyértelművé tett: a költségvetés rendbe tételével érdemes megvárni, amíg a gazdaság maga mögött hagyja a recessziót, és újra növekedési pályára áll.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Nem hinnénk, hogy ezek a világ legdrágább városai
Rábíznánk-e a pénzünket egy polipra?
És még köszönjük is meg a bércsökkentést...
Keményen dolgoztatják a nyugdíjasokat
Összebútorozna az USA és az Európai Unió
Napi 16 óra melóból sem lehet megélni?