Az USA messze a legtöbbet költi egészségügyre, a társadalom mégsem él egészségesebben, mint 20 éve.
Érdekes ellentmondásra világított rá az OECD egy tanulmánya, melyből kiderül, hogy az USA a legtöbbet költi egészségügyre - a GDP 17,7 százalékát 2011-ben, szemben például a 7,9 százalékos magyar értékkel, vagy a 9,3 százalékos OECD-átlaggal -, a legfontosabb egészségügyi mutatókban mégis visszacsúszott a többi OECD-országhoz képest. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Egészségügyi kiadások a GDP százalékában
A GDP 17,7 százalékára rúgó egészségügyi kiadás egy generációval ezelőtt még csupán álom volt a tengerentúlon, mára azonban valósággá vált, amit az amerikai kormányok rendre sikerként könyvelnek el. A plusz pénzeknek meg is lett az eredménye – érvel az állam -, a várható élettartam ugyanis az 1990-ben mért 75,2 évről 2010-re 78,2 évre nőtt.
A kormányzati diadalmenet szépséghibája ugyanakkor az, hogy az USA az OECD-országok rangsorában ezen időszak alatt mind a várható élettartam – a 3 éves növekedés ellenére – mind az életminőség tekintetében visszaesett, a fejlett országokhoz mért hátránya pedig érezhetően növekedett. Az tehát kijelenthető, hogy bár a jelentős plusz kiadásoknak köszönhetően valóban tovább élnek az amerikaiak, mint 20 évvel ezelőtt, egészségesebben azonban semmiképp.
A hiba tehát valahol a pénzek felhasználásának hatékonyságában van - mutat rá Christopher Murray, a University of Washington kutatója -, és abban, hogy az állam legnagyobb igyekezete ellenére az egyének életformája ma jóval egészségtelenebb, mint volt 20 évvel ezelőtt. Ma jóval többen küzdenek például túlsúllyal, ami egy sor betegség kialakulásának - cukorbetegség, vese- és májbetegségek – lehet az oka. A túlsúly visszavezethető a diéta hiányára és az egészségtelen ételek fogyasztására, amely területeken bőven lenne hova előrelépnie az USA-nak. A kutató említi még a rendszeres sport hiányát és a munkahelyi stresszt, ami ugyancsak gyakoribb ma, mint volt 20 éve.
Mindezen tényezőket figyelembe véve a szakember rámutat, hogy az amerikai egészségügybe öntött pénzeket a jelenleginél jóval hatékonyabban kellene felhasználni, és elsősorban az egyének életformáján lehetne alakítani, hogy az lehetővé tegye a jóval nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb életet. Egészséges étrend, rendszeres sport, jóval kevesebb stressz és cigaretta, ez az, ami egészségesebbé teheti a társadalmat, nem pedig a még több egészségügybe öntött dollár milliárd.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Újabb pofon a közgazdászoknak
És még köszönjük is meg a bércsökkentést...
Keményen dolgoztatják a nyugdíjasokat
Összebútorozna az USA és az Európai Unió
Napi 16 óra melóból sem lehet megélni?
Magániskola vagy állami? - Hova vigyük a gyereket?