Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Több pénzt a munkásoknak!

2013.07.05. 08:30 Pénzügyi Szemle

Az emelkedő kamatoknak örülhetnek a munkavállalók, így ugyanis egyre nehezebben helyettesíthetők tőkével, azaz beruházásokkal, és még a bankbetétek is jobban fialhatnak.

Bizonyára sokan egyetértenének azzal a közgazdasági feltevéssel, hogy minél több a beruházás egy gazdaságban, annál hatékonyabb a termelés, és annál magasabbak a fizetések. Kétségtelen tény, hogy egy bizonyos pontig ez a feltevés megállja a helyét, azon a bizonyos ponton túl azonban könnyen megfordulhat a tendencia, és a még több beruházás hatására munkahelyek tűnhetnek el, sőt még a fizetések is csökkenhetnek. A poszt alapjául szolgáló elemzés itt érhető el.

A munkaerő részesedése a megtermelt jövedelmekből

Posztba_3.jpg

Ezen a ponton már egyébként túl is vannak a fejlett gazdaságok – legalábbis Bruce Bartlett, történész és közgazdász szerint -, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy a megtermelt jövedelem egyre nagyobb részt a tőkésekhez áramlik, a munkásoknak pedig egyre kevesebb jut.


Vajon mi lehet az oka a grafikonon is világosan kirajzolódó tendenciának? Az első számú ok a University of Chicago kutatói szerint az, hogy az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkentek a kamatok a fejlett gazdaságokban, ami fokozatosan egyre olcsóbbá tette a tőkét, és ennek megfelelően a beruházásokat. Erre a folyamatra a beruházási adókedvezmények, a globalizáció, a szakszervezetek gyengülése - már ahol korábban jelentősek voltak - és a technológiai fejlődés csak ráerősített, melynek az lett a következménye, hogy a vállalatok a munkaerőt egyre inkább gépekkel, vagyis tőkével helyettesítették, ami bár növelte a hatékonyságot és a vállalati szektor nyereségességét, a munkaerő termelésen belüli jelentőségét fokozatosan csökkentette.

A folyamat kárvallottjai elsősorban a képzetlen dolgozók – a képzett, diplomás munkavállalók ebből a folyamatból a nehezebb helyettesíthetőség okán nagyrészt kimaradtak -, akik jövedelmük visszaesésével, sőt munkahelyek számának csökkenésével szembesültek.

A „Hogyan tovább?” kezdetű kérdésre Bruce Bartlett optimistán válaszol, és rámutat, hogy a kamatok vélhetően elérték mélypontjukat, ahonnan a következő években/évtizedekben jó eséllyel fölfelé vezet az út. A tőke így egyre drágább lehet, a munkaerő pedig két módon is profitálhat a folyamatokból: egyrészt a dráguló tőkével szembeni relatív pozíciója javulhat, másrészt az emelkedő kamatok a lakossági megtakarításokon magasabb kamatjövedelmet generálhatnak. Ha mindez valóban így alakul, akkor a munkaerő tőkével történő helyettesítése egyre nehezebb és költségesebb lehet, ami akár meg is fordíthatja a fenti grafikonon látható tendenciát.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Bomba befektetés a diploma - Az államnak is!

Miért ne legyintsünk a sok magyar válásra?

Pusztító a nyugdíj-bizonytalanság

Roskadozunk az adósság-teher alatt

Miből élnek a magyar családok?

Szinte csak Magyarországról nincs vita

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr15391093

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.07.05. 09:23:55

A poszt alapjául szolgáló tanulmány nyilván azért született, hogy megpróbálja lenyomni a társadalom torkán a kamatemelés békáját. Mert nem szabad elfelejteni, hogy a társadalom nagy része el van adósodva. Számukra a kamatemelés hatalmas gondot jelent. Ők biztosan nem támogatnák a kamatemelést.
Mert megemelt kamatok mellett nem tudják fizetni hiteleiket és mindenüket elveszítik.
Eddig is tudtam, hogy a politikusok között található a legtöbb gonosz elmebeteg. De mindjárt utánuk a közgazdászok és pénzügyi "szakemberek" következnek.

Melampo 2013.07.05. 11:21:07

A „Hogyan tovább?” kezdetű kérdésre én is optimistán válaszolok, és rámutatok, hogy a közgazdasági elemzések vélhetően elérték mélypontjukat, ahonnan a következő években/évtizedekben jó eséllyel fölfelé vezet az út. Innen ugyanis lefelé már nincs tovább. Ennél nagyobb hülyeséget vélhetően már tényleg nem lehet írni.
A kamatok azért esnek, mert ha nekem rengeteg pénzem van, akkor valakiknek rengeteg adóssága van, mert a pénz valakinek az adóssága. Ha már kialakult egy ilyen abszurd jövedelemeloszlás és minden pénz nálam van, akkor mindenkinek csak adóssága van amely adóssággal nekem tartozik. Ebben a stádiumban már hiába próbálom az adósokat még jobban eladósítani mert már régen nem hitelképesek.
Amikor a kamatok zuhannak és a tőke elkezd állampapírokat venni az annak jele, hogy a tulajdonosoknak nincs több hitelkihelyezési ötletük és kínjukba a legbiztonságosabbnak tűnő befektetésbe menekülnek.

Husz_János_Puszita 2013.07.05. 16:22:49

Lehet hülyeség, de én a jövőben fokozatosan áthelyezném a hangsúlyt az élőmunka adóztatásáról a tőke-, tranzakciós- és vagyonadókra. Ésszerűbb jövedelemelosztással a világban biztos növekedés érhető el szerintem, ahogy a szegények milliárdjai lassan bekapcsolódnak a fogyasztásba. Persze meg kell találni az egyensúlyt az élhető környezet és a fogyasztás bővülése között. Még ki kell dolgoznom az elméletem. :D
süti beállítások módosítása