Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Pusztító a nyugdíj-bizonytalanság

2013.07.01. 07:49 Pénzügyi Szemle

Milyen nyugdíjjal kalkulálhat az, aki most lép be a munka világába? Mikor mehet majd nyugdíjba? Számíthat arra, hogy az állam majd „eltartja”, vagy kénytelen takarékoskodni?

Ezekkel a kérdésekkel nem csak Magyarországon, de a világ legnagyobb és egyik legsikeresebb gazdaságában, az Egyesült Államokban is szembesülnek a 20-25 éves pályakezdők, és a szomorú tény az, hogy a kijózanító válaszok mindkét ország esetében hasonlóak. A témáról szóló elemzés itt érhető el.
nyugger_nagy.jpg
A tények és a számok nem hazudnak, ha a jelenlegi demográfiai, adósság és adózási szabályok nem változnak, akkor a jövő nyugdíjasai reálértéken egészen biztosan rosszabbul járnak majd, mint a ma nyugdíjba vonulók. Vagy a korhatár fog emelkedni, vagy a nyugdíj reálértéke csökken, vagy a befizetés emelkedik. A gond nem is ezzel van, hisz erre ma minden józanul gondolkodó pályakezdő számíthat. A gond azzal van, hogy senki sem számolhat a nyugdíjkilátás romlásának mértékével, vagyis hogy mennyivel fog kevesebbet érni az 50 év múlva esedékes nyugdíj a mainál.

Egy amerikai kutatás kimutatta, hogy a megkérdezett járulékfizetők átlagosan arra számítanak, hogy a nyugdíjuk reálértéken 60 százalékát fogja érni a mainak. Egy másik kutatás arra mutat rá, hogy a fiatalok a jövőbeli nyugdíjuk akár 4-6 százalékát is odaadnák azért cserébe, hogy „valaki” megmondja nekik, reálértéken mekkora nyugdíjra számíthatnak.

És elérkeztünk ahhoz a ponthoz, ami igazán aggasztó a nyugdíjakkal kapcsolatban: a bizonytalanság. Az ember alkatánál fogva kerüli a bizonytalanságot, különösen akkor, ha az időskori megélhetése forog kockán. Ha egy nyugdíjrendszer a jelenlegi formájában nem fenntartható, az bizonytalanságot szül az adófizetők körében, amely bizonytalanság visszaüt.

Ismét csak kutatási eredményekre hivatkozva ugyanis kijelenthető, hogy azok a munkavállalók, akik bizonytalannak érzik a jövőbeli nyugdíjukat, kevesebbet dolgoznak. Azt mondják ugyanis, hogy miért dolgozzak többet, miért fizessem a járulékokat a nyugdíjkasszákba, ha a rendszer úgysem fenntartható, és az állam kényszerűségből úgyis változtatni fog, mégpedig a káromra? Ez a jelenség a gazdaság szürküléséhez vezet, kevesebb megtakarítást eredményez, sőt végső soron a teljes gazdasági növekedést visszaveti.

Kutatók megoldási javaslatként hangsúlyozzák, hogy a gazdaságpolitikusok jobban teszik, ha mielőbb fenntartható pályára terelik a nyugdíjrendszereket - kerül, amibe kerül -, az egyszeri kiigazítás ugyanis jóval kisebb károkat okoz a rendszerben, mint a hosszú távú bizonytalanság. 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Roskadozunk az adósság-teher alatt

Miből élnek a magyar családok?

Szinte csak Magyarországról nincs vita

Tömegek élnek napi 300 forintból

A lakásunk miatt nincs állásunk?

Ezért okoztak ekkora bajt a frankhitelek

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr825379253

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.07.01. 11:05:44

"És elérkeztünk ahhoz a ponthoz, ami igazán aggasztó a nyugdíjakkal kapcsolatban: a bizonytalanság. Az ember alkatánál fogva kerüli a bizonytalanságot, különösen akkor, ha az időskori megélhetése forog kockán.

A most munkába lépőknek meg kell mondani, hogy ne aggódjanak a jövőbeli nyugdíjukkal kapcsolatban, mert nem lesz nyugdíjuk. Azért nem lesz nyugdíjuk, mert nyugdíjas státuszba sem kerülhet. Mert legkésőbb harminc év múlva törvény fogja kötelezni az eutanáziára azt, aki eléri a nyugdíjas kort.
Ha valakinek kétségei vannak a törvény életbe lépésével kapcsolatban, annak felhívom a figyelmét, például a "melegekkel" kapcsolatos törvényi szabályozásra. A törvényhozók gyakorlatilag bármilyen törvényt megszavaznak, csak idő kérdése. Erre pedig lesz idő. 30 év elég lesz rá....

Kivlov 2013.07.01. 11:32:05

"Milyen nyugdíjjal kalkulálhat az, aki most lép be a munka világába?"

"Nulla, zéró, nulla..." HUF
süti beállítások módosítása