Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Bevándorlók kellenek Magyarországra is?

2013.06.21. 07:51 Pénzügyi Szemle

Az USA a jelenlegi növekedési ütemét csakis a bevándorlás aktív ösztönzésével tudja fenntartani. Meglehet, hogy lenne mit tanulnunk tőlük?

Az Egyesült Államok épp a bevándorlási politika nagyszabású reformját készíti elő, melytől azt várják, hogy segítsen fenntartani a jelenleg 316 millióra rúgó népesség növekedési ütemét, javítsa a költségvetés pozícióját és csábítsa az országba a következő évtizedek sikertörténeteinek leendő megálmodóit. Simon Johnson, az MIT professzora egyenesen úgy látja, hogy az ország múltbéli és jövőbeli sikerének záloga a bevándorlás ösztönzése és támogatása.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON!
KÖVESSEN MINKET A LINKEDINEN!

cikkbe_nagy.jpg
Mert hogyan is gondolkodik egy vérbeli amerikai? A világgazdaságban a legfontosabb erőforrás a humántőke, az amerikai gazdaságot pedig épp a zseniális elmék, az innovatív ötletek és a forradalmi iparágak tették naggyá. Hogy mi lesz a soron következő évtizedek „nagy dobása”, azt most még nem tudhatjuk, egy valami azonban bizonyosan kijelenthető: az ötlet egy zseniális innovátor fejéből fog kipattanni, aki jó eséllyel az innovációt leginkább támogató gazdaságban fogja megvalósítani elképzelését.

Mi tehát az USA feladata, ha azt szeretné, hogy ez a sikersztori az Egyesült Államokban valósuljon meg? Támogatni kell a bevándorlást - ésszerű kereteken belül természetesen -, és különösen a képzett diplomás rétegek bevándorlását, gondoskodni kell a színvonalas oktatásról, és meg kell teremteni/fenntartani egy vállalkozásbarát gazdasági környezetet, ahol a zseniális elmék könnyen kibontakozhatnak. Ekkor lesz a legnagyobb az esélye annak, hogy a következő Apple vagy Google alapítója az USA-ban viszi sikerre elképzeléseit.

Az ugyanakkor tévhit, hogy csakis a diplomás/képzett munkavállalók bevándorlását érdemes támogatni - mutat rá Simon Johnson. Az alacsonyan képzett bevándorlók ugyanis két módon is stimulálják a gazdaságot: egyrészt növelik a versenyt és ezen keresztül a hatékonyságot a gazdaságban, másrészt kutatások igazolják, hogy az alacsonyan képzett bevándorlók gyermekei/unokái, vagy akár a későbbi generációk közül ugyancsak kikerülhetnek sikeres vállalkozók és innovátorok, köszönhetően épp a fejlett oktatási rendszernek és a támogató vállalkozói környezetnek.

Az amerikaiak, mint az élet szinte minden területén, a bevándorlás terén is bizniszben gondolkodnak. Mi az, ami hosszú távon fenntartható, mi az, ami fejlődést, fellendülést hoz, és mi az, ami a gazdaságot a versenytársak fölé emeli. Ebben a tekintetben Magyarország is sokat tanulhatna az USA-tól, a statisztikai adatokból ugyanis nagyon úgy tűnik - áprilisban a KSH legfrissebb kimutatása szerint mindössze 6393 gyermek született, ami rekord alacsony havi értéket jelent -, hogy a népesség egyre gyorsuló ütemű fogyására valamit ki kell találnunk, és lehetőleg minél sürgősebben…

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ezért okoztak ekkora bajt a frankhitelek

Óriási bakot lőtt az EKB

Erre számíthatnak a jövő nyugdíjasai

Eleve bukásra van ítélve Európa?

Kevesebb adót, több munkahelyet!

Ennyi volt a „Made in China”?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr175370539

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.06.21. 09:12:49

"Az alacsonyan képzett bevándorlók ugyanis két módon is stimulálják a gazdaságot..."
Én mondok egy harmadik módot is. Amikor az USA, fejlődő országok népeit gyilkolja, akkor ezek a bevándorlók és utódaik, nagyszerűen alkalmazhatók gyilkosnak és golyófogónak is. Lásd a Tom Cruise főszereplésével készült filmet.

kipcsak2 2013.06.21. 12:17:19

miér, nem elég az a közel 1 millió bevándorló akit 600 éve nem bírunk felzárkóztatni?

egy szavazó 2013.06.21. 14:38:36

Magyarország korfája:

fogalomtar.eski.hu/images/b/b0/Korfa_Magyarorszag_20100101.JPG

1-2 évtized múlva sokkal többen fognak meghalni, mint születni, plusz erősödik a kivándorlás (periféria-centrum migráció), tehát az ország népessége drasztikus csökkenésnek indul. Ez a folyamat megatrend, megfordíthatatlan. Ennek sok oka van: gazdasági, társadalmi, civilizációs, stb. Összegezve: csak akkor nem néptelenedik el az ország, ha felpörög a bevándorlás a közeljövőben. Azonban van egy pár akadály: a társadalom nem vonzó,sőt, a gazdaság nem vonzó, sőt, a nyelv nem könnyű, sőt.

A történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy a perifériák (és Magyarországot nem lehet centrumországnak tekinteni) migrációs egyenlege mindig negatív.

is 2013.06.21. 17:00:08

az USA nem most találta ki ezt: 1900-ban ~100 millióan voltak, és stabilan, minden évebn 2 millióval növekedve lettek ~300 millióan 2000-re, most meg már a ~320 milliónál járnak.

Európa peches, mert Afrikából és a Közel-Közép-Keletről mi vagyunk közelebb. Az USA-nak csak a mexikóiakkal kell küzdenie, egyébként azt szelektál ki bevándorlónak, akit akar.

Kíváncsi vagyok, Kína mikor lesz alternatíva az ázsiaiaknak. Lehet, hogy még az én életemben.

alfabela2 2013.06.21. 17:07:22

"történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy a perifériák (és Magyarországot nem lehet centrumországnak tekinteni) migrációs egyenlege mindig negatív"

Ez a MINDIG azért túlzás. Pl. akkor honnan került az a rengeteg német Közép- és Kelet-Európába, egészen a Volgáig? A Német-Római Birodalmat csak nem lehet perifériának tekinteni.
Sőt ott van maga Nagy-Britannia, évszázadokig a világ közepe volt és mégis be tudta népesíteni a saját gyarmatait (Kanada, USA, Ausztrália, Új-Zéland, stb.) Vagy szerinted az anyaország számít perifériának?

Husz_János_Puszita 2013.06.21. 19:06:03

Kicsit visszaolvastam a blogon, hát gratulálok a szerzőknek a kitartásukhoz!
Sok-sok jó bejegyzés egyetlen lájk nélkül. Terjeszteni fogom ezentúl.

egy szavazó 2013.06.21. 22:19:50

@alfabela2: igaz, módosítok: amióta a globális kapitalizmus üzemel, és a tőke valamint az innováció bizonyos centrumokban koncentrálódik. Ez a potenciál vonzza a perifériák munkaerőfeleslegét.
süti beállítások módosítása