Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Nagy döntés előtt a magyar közszféra

2013.01.15. 08:50 Pénzügyi Szemle

Maradjunk meg a „régi rendszernél", vagy kövessük a nálunk fejlettebb országokat, még akkor is, ha ez rövid távon plusz kiadással jár? Jól ismert dilemma, amivel a magyar közszféra is szembesül.

Korábban több posztunkban is írtunk arról - például itt és itt -, hogy az államnak a kiegyensúlyozott költségvetés megteremtéséhez nem feltétlenül kell megszorítania, az egyenleg javulása úgy is elérhető, ha a hatékonyságot javítja. Nem feltétlenül kell tehát több pénzt beszedni a gazdaság szereplőitől, inkább arra kell törekedni, hogy a már meglévő forrásokat a lehető legokosabban költse el. (Bővebben lásd "Az eredményszemléletű számvitelre történő áttérés elvi programja" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Ebbe a gondolatmenetbe illeszthető be az az elképzelés, mely szerint a közszférában érdemes lenne áttérni a jelenleg használt pénzforgalmi szemléletről az eredményszemléletű számvitelre.

Miről is van szó? Az eredményszemléletű számvitel olyan modern számviteli rendszer, amely a gazdasági ügyleteket keletkezésükkor könyveli el és nem az összeg beérkezése vagy kifizetése pillanatában (mint ahogyan az a hagyományos pénzforgalmi szemléletű könyvelés keretében történik). Tehát ha veszek egy almát a piacon, annak költsége tulajdonképpen rögtön jelentkezik, még akkor is, ha sikerül megegyezni arról, hogy elég egy hét múlva fizetni.

A világ legfejlettebb országai többnyire az eredményszemléletű rendszert használják, nem véletlen, hogy az Európai Bizottság és az OECD évek óta szorgalmazza és ajánlja az áttérést. Az eredményszemléletű rendszer számos előnnyel bír: nő az átláthatóság a közszektorban, javul az elszámolhatóság, jobb minőségű információ áll rendelkezésre a gazdálkodáshoz, kevesebb könyvelési „trükkre" van lehetőség, naprakész információt ad a szállítói tartozásokról. Összességében javul a közszféra hatékonysága, ami önmagában is segít csökkenteni a költségvetés hiányát, és mérsékelni az államadósságot.

Azt se felejtsük el, hogy jól működő számvitel nélkül nincs tisztánlátás, márpedig anélkül nemigen várhatjuk el az illetékesektől, hogy jó döntéseket hozzanak. Arról nem is beszélve, hogy nem is nagyon lehet ellenőrizni azt a közpénzköltést, amit rosszul mutatnak ki... Egy szó mint száz: nem lehet jól működtetni a magyar államot, ha azt sem tudjuk mennyi pénzünk van, milyenek a kinnlevőségeink, illetve ha a beszámolónkból nem derül ki, hogy a tavalyi fejlesztéseink mennyibe kerülnek majd az elkövetkező években (hogy csak egy pár olyan problémát említsünk, ami a pénzforgalmi államszámviteli rendszer hibája).

Az átállás mellett szóló jó néhány érv mellett meg kell említeni annak jelentős költségét is, ami magában foglalja a meglévő számviteli információs rendszerek cseréjének és a szükséges képzések költségégét, arról nem is beszélve, hogy az átállás csakis több év alatt mehetne végbe, ami a párhuzamosan alkalmazott rendszerek miatt további plusz költséggel jár.

A kérdés, mely szerint „Érdemes-e átállni?", végső soron így is feltehető: maradjunk meg a régi, már ismert rendszernél, ami azért eddig is működött, vagy vállalva az átállás jelentős költségeit, térjünk át a fejlett országok által is használt új módszerre, amely bizonyítottan jobb, hatékonyabb, és hosszú távon „visszahozza" az árát?

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Mégsem kellenek az állami milliárdok

A forintra kellene „lőni”?

Hatékonyabb állammal a deficit ellen

Mikor jönnek haza a londoni magyarok?

Lenne mire költeni a nyugdíjpénzeket

Minél messzebb Európától!

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr755365037

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása