A szakembereket valósággal sokkolta a hír: Kína gazdasága mindössze 7,6 százalékkal bővült a második negyedévben.
Az elmúlt 10 évben átlagosan 10 százalékos növekedést felmutató gazdaság lassul, ami nem is csoda, a vezetés ugyanis mindent megtesz annak érdekében, hogy a világ második legnagyobb gazdaságában elkerülje az ingatlanpiaci buborék további növekedését. (Bővebben lásd "Lassul a kínai gazdaság - Hogyan tovább?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
A vezetők felismerték, hogy jobb egy 7 százalék körüli fenntartható növekedés – ez a terv a következő öt évre -, mint egy irreális 10 százalék, amit az ingatlanárak felfutása és a felelőtlen banki hitelezés táplál. Szép terv, és kivitelezhetőnek is tűnik, vannak ugyanakkor, akik szerint könnyen falnak ütközhet a távol-keleti óriásgazdaság.
Ennek két jó oka lehet. Egyrészt az Egyesült Államokhoz hasonlóan Kínában is méretes ingatlanpiaci buborékot fújtak, a méregdrága új lakások finanszírozására pedig tetemes mennyiségű „rossz hitel” került a gazdaságba. Ha ereszteni kezd, netán kidurran a lufi, az komoly gondokat okozhat.
A másik jó ok az elkerülhetetlen átmenet egy befektetés- és exportvezérelt gazdasági szerkezet felől egy, a lakossági fogyasztásra épülő modell felé. Kínában a GDP alig több mint harmadát adja a lakossági fogyasztás - a beruházás és a nettó export magas részaránya mellett -, míg mondjuk az Egyesült Államokban ez az arány mintegy 70 százalékos. Az ország fejlődésével elkerülhetetlen a lakosság jólétének és fogyasztásának emelkedése, ami lassítja a GDP-növekedést. (Gyorsabb jövőbeli növekedést ígér, ha gyárat építenek, mintha az emberek ruhát/húst/autót vesznek.)
A szakemberek már 10 éve azt találgatják, hogy hogyan és mikor érhet véget a kínai gazdaság szárnyalása, ami valahogy csak nem akar bekövetkezni. Kíváncsian várjuk, hogy a vészmadaraknak ezúttal igazuk lesz-e, avagy a következő évek is stabil, a terveknek megfelelő 7 százalék körüli növekedést hoznak.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Ami nélkül nincs magyar euró
Chuck Norris mentheti meg az eurót
Méregdrága a svájci frank
Aki megjósolta az eurómentést
Ezért buktuk be a svájcifrank-hiteleket
Katasztrófára felkészülni
Mikor botlanak már végre a kínaiak?
2012.08.07. 09:23 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.