A Harvard professzora szerint a feltörekvő piacokon szinte biztosan javuló életkörülményeket hoznak a soron következő évtizedek, a fejlett világban azonban már nem biztos.
Nem lett igazuk azoknak a közgazdászoknak, akik évtizedekkel ezelőtt a kapitalizmus bukását jósolták, ez a gazdasági rendszer ugyanis elképesztő hatékonysággal járult hozzá a gazdasági növekedéshez és a jövedelmek gyarapodásához – véli Kenneth Rogoff, a Harvard professzora. Elismeri, hogy a tőke egyre inkább magához vonzza a jövedelmeket, amit kiválóan mutat a munkabérek teljes jövedelmen belüli részarányának csökkenése (lásd lenti grafikon), a „jut is, marad is” elv alapján azonban ebben a rendszerben összességében mindenki jobban jár. Na jó, majdnem mindenki. A kérdés az, hogy megváltozhat-e ez az idilli állapot a következő évtizedekben. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Munkabérek aránya a teles jövedelemből (1947-2013)
Hiába a válság pusztító hatása, a világgazdaság ma sokkal több jövedelmet termel, mint évtizedekkel ezelőtt, amiből az embereknek is sokkal több jut. A kapitalizmus a magánjavak gyarapításában jelesre vizsgázott, a gond az, hogy a közjavak előállításában és megtartásában már akadozik a gépezet. Kenneth Rogoff szerint a soron következő évtizedekben a fejlett világban már nem elsősorban a magánjavakra kell majd koncentrálni – nem kell már több autó, TV vagy lakás –, hanem sokkal inkább a közjavakra.
A fejlett világnak ezután már olyan értékekre kell(ene) koncentrálnia, mint oktatás, egészségügy, környezetvédelem, jövedelmi egyenlőség, egészségi állapot, minőségi időskori életkörülmények biztosítása. Miért ezek? A professzor szerint a fejlett világban a legfőbb veszélyek ma már nem a magánjavak hiányából fakadnak, hanem a közjavak hiányából, ezek előállításában pedig a kapitalista rendszer úgy tűnik, hogy nem jeleskedik. Hogyan tudja majd kezelni a kapitalista rend a növekvő jövedelmi különbségeket, a társadalom elöregedését, a génmanipulált élelmiszerek térnyerését, az olyan egészségügyi problémákat mint a túlsúly vagy a munkahelyi stressz?
Kenneth Rogoff biztos benne, hogy a feltörekvő világban, ahol még bőven van tere a technológiai fejlődésnek és a magánjavak gyarapításának, ott a soron következő évtizedek további növekedést és a jövedelmek gyors emelkedését hozzák majd. Ezzel szemben a fejlett világot illetően a professzor már közel sem ennyire optimista, és attól tart, hogy a kapitalista rend képtelen lesz kezelni a fenti problémákat és hozzájárulni a közjavak gyarapításához. Azzal együtt, hogy Magyarország számára ez a jóslat inkább bizakodásra adhat okot, Nyugat-Európára nézve már aggasztónak mondható.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
A nagy nyugdíj-kutyaszorító
Nem lehet minden csődöt elkerülni
Ide kellene felkerülni Magyarországnak
Áldatlan háromszög: devizaadósok – bankok – állam
Így látják mások az egykulcsos adót