A privatizáció egy új korszaka következhet, melynek során az államok nem vállalatokat, hanem ingatlanokat, vagyis épületeket és földet dobhatnak piacra.
Ön mit tenne, ha nyakig ülne az adósságban, és még meglenne a családi ezüst, amit ráadásul nem is használ? Eladná, lélegzethez jutva ezzel, avagy ragaszkodna az értékeihez? Ezzel a kérdéssel indítják felvetésüket a The Economist publicistái, akik szerint a fejlett gazdaságokban érdemes lenne elgondolkodni egy újabb kör privatizáción. Az államok elképesztő méretű vagyonon ülnek - vállalatok, ingatlanok, termőföld -, aminek ha csak egy részét áruba bocsátanák, akkor véget lehetne vetni az adósságválságnak. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Globálisan az államok mintegy 2000 milliárd dollár értékben birtokolnak vállalatokat – további 2000 milliárd a kisebbségi részesedések értéke -, és nem kevesebb, mint 35 000 milliárd dollár értékben ingatlanokat, vagyis épületeket, erdőket, termőföldet. Mindent természetesen nem lehet eladni, a Louvre, a Parthenon vagy a Yellowstone National Park áruba bocsátása például meglehetősen érdekes lenne, a vagyon egy igen jelentős része ugyanakkor piacképes.
Az OECD becslése szerint globálisan mintegy 9000 milliárd dollár értékben lehetne privatizálni vállalatokat, épületeket és termőföldet, ami a teljes államadósság mintegy 20 százalékára rúg. A privatizációval javulna a gazdaságok hatékonysága, megugranának a beruházások, a munkahelyteremtés, amint a magántőke átveszi az irányítást, emellett csökkenne az adósság és javulnának a hitelképességek.
Mi szól a privatizáció ellen? Először is a korrupció, sajnos igen gyakran megesik ugyanis, hogy az állam jóval áron alul – ne adj’ Isten bennfenteseknek – értékesíti a vagyont. Emellett a jól menedzselt állami vagyon – itt a kérdés az, hogy erre képes-e az adott állam – igen tisztes bevételt hozhat, Norvégiában például a főleg energiaszektorban tevékenykedő állami vállaltok adják a költségvetés negyedét. Ilyen pozitív példa ugyanakkor nem sok van…
A The Economist mindenesetre úgy véli, hogy a mérleg a privatizáció felé billen, vagyis az államoknak érdemes értékesíteniük a piacképes állami vagyont, legyen az ingatlan, vállalat vagy éppen termőföld. Olaszország, melynek államadóssága mintegy 2500 milliárd dollárra rúg, közel 2000 milliárd dolláros állami vagyont birtokol, vagyis bőven van tere a privatizációnak és az adósság csökkentésének.
Függetlenül attól, hogy az ötlet szinte azonnal összeesküvés elméleteket szül – valakik azért idézték elő mesterségesen az adósságválságot, hogy rátegyék a kezüket az államok vagyonára… -, a The Economist szerint hamarosan elérkezünk a privatizáció egy új hullámához, amikor az államok elsősorban nem vállalatokat, hanem ingatlanokat, vagyis épületeket és földet dobnak majd piacra. A történet úgy kerek, hogy hangsúlyozzuk: Magyarország épp nem ebbe a vizionált irányba tart.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Ennyit veszítesz, ha nincs munkád
A minimálbér-vita margójára
Békén kell hagyni a gazdagokat?
Nem kell pánikolni a nyugdíjak miatt
Bátran nyúlnának a jelzálog-hitelekhez a sztárközgazdászok
Ez ám az igazi rezsicsökkentés!