A szegénységből a gazdagságig vezető legjobb útlevél a diploma, vagyis ha szegénynek születsz, és ki szeretnél emelkedni, akkor egy feladatod van: tanulni. A jó diplomával rendelkezőkre vadászni fognak.
Könnyű mondani, még a gazdag nyugati társadalmakban sem egyszerű a tanulás útján kiemelkedni – Afrikában vagy Délkelet-Ázsiában pedig közel lehetetlen -, nem véletlen, hogy az Egyesült Államokban például a társadalom legszegényebb ötödébe születőknek csupán alig több, mint a fele képes kitörni valamely felsőbb jövedelmi rétegbe. Viszont, akik kiemelkednek, azoknak 86 százaléka rendelkezik diplomával. Az eredeti elemzések itt érhetőek el.
Butaság lenne azt gondolni, hogy megvalósítható az egyenlők társadalma, ahol mindentől függetlenül mindenkinek megvan az esélye arra, hogy felemelkedjen. Ezzel együtt a társadalmaknak és a gazdaságpolitikusoknak arra kell törekedniük, hogy a jó minőségű alap szintű oktatást mindenki számára lehetővé tegyék, a felsőoktatást pedig olyan közel hozzák a szegényebb társadalmi rétegekből érkezők számára is, amennyire csak lehet.
Gordon Brown, Nagy-Britannia egykori miniszterelnöke a nyugati világban a válságból kivezető utat, a szegény országokban pedig a felemelkedés kulcsát látja az oktatás fejlesztésében. Hangsúlyozza, hogy egy gazdaság sikere a humántőke mennyiségében és minőségében rejlik, vagyis minél több egy adott országban a képzett, nyelveket beszélő, és diplomás ember, annál jobbak az adott ország növekedési kilátásai.
Nincs ebben semmi meglepő, a vállalatok világában is többnyire a legtöbb tőkével rendelkező cégeknek a legjobbak az esélyei, miért lenne ez másként a társadalmak és nemzetgazdaságok szintjén? Gordon Brown rámutat, hogy a világban zajló folyamatok arra engednek következtetni, hogy a technológiai fejlődés nyomán 2020-ra globálisan mintegy 40 millió főre rúgó munkaerőhiány lesz a képzett diplomás szakemberekből, és 95 milliós felesleg az alacsonyan képzett munkaerőből.
Vagyis amint a technológia fejlődik, egyre kevesebb képzetlen, és egyre több magasan képzett dolgozóra lesz szükség - és ez a tendencia évtizedekre előre biztosan így lesz -, vagyis a társadalmi, gazdasági és szociális érdekek mind azt kívánják, hogy az országok fejlesszék az oktatás színvonalát mind az elemi, mind a felsőoktatás szintjén. Szükség van arra, hogy a minőségi oktatás mindenki számára elérhető és megfizethető legyen, vagyis a társadalmaknak az eddigieknél többet kell humántőkébe, azaz tudásba fektetniük.
Ezt természetesen elsősorban közpénzből lehet megtenni – jól fizetett tanárok, vonzó tanári pálya, minőségi általános iskolák és gimnáziumok, állami ösztöndíjak, olcsó diákhitel, megfizethető felsőoktatás -, hisz a minőségi és megfizethető oktatás vagyonokba kerül, hosszú távon azonban ez az egyik legjobb befektetés egy társadalom számára.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Megfojtja magát Európa
Devizahitelek: miben hibáztak biztosan a bankok?
Furcsa világot teremtett a válság
Az évszázados dunai árvíz csak a kezdet?
Újabb generáció lehet a devizahitelek foglya
Mi a baj az IMF-es vagyonadóval?