Az évszázad üzlete lenne, ha a forgalomból kivont 1 és 2 forintosokat összegyűjtenénk, és eladnánk a bennük lévő rezet. A potenciális haszon legalább 100 százalék...
Lassan már el is felejtjük, hogy valaha 1 és 2 forintosok is csörögtek a pénztárcánkban, hamarosan azonban fontos határidőhöz érkezünk: a 2008. március 1-jén kivont 1 és 2 forintos érmék beváltása idén február 28-ig lehetséges. (Bővebben lásd "Hogyan csökkenthetjük 1 és 2 forintossal az államháztartási hiányt?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
A határidő hamarosan lejár, így akár el is kezdhetnénk pánikolni, hogy értéktelenné válnak a régről maradt 1 és 2 forintosok, az igazi bomba bizniszre azonban csak most nyílik lehetőség. A határidő után ugyanis az érmék szabadon felhasználhatók lesznek, tehát semmiféle törvény vagy rendelet nem akadályozza, hogy egy zsák 1-2 forintossal beballagjunk mondjuk egy színesfém feldolgozóba, és eladjuk az érmékben lévő rezet.
Tíz kiló 1 forintos például megközelítőleg 5000 darab érmének felel meg, azaz névértéke 5000 forint, miközben például a benne rejlő réz a hazai felvásárlási árakkal számolva meghaladja a 10 000 forintot. Dupla haszon, és a lehetőség még mindig adott, hiszen a forgalomból kivont 1 és 2 forintosoknak eddig csupán töredékét - megközelítőleg ötödét - váltotta vissza a jegybank.
A költségvetésnek sem jönne rosszul, ha az érmetulajdonosok visszaváltották volna az aprókat, a forgalomból kivont, de még vissza nem váltott 1 és 2 forintosok névértéke ugyanis összesen 2 milliárd forintra tehető, míg az érmékben lévő fém értéke - réz és más fémek - összesen 6 milliárdra rúg. Azaz ha az állam az érmetulajdonosoknak kifizetné a 2 milliárdos névértéket és beolvasztaná az aprókat, akkor a költségvetésnek 4 milliárd forintnyi haszna képződne.
Érdekes, és időről időre felmerülő kérdés egyébiránt, hogy a fémpénzek mekkora veszteséget jelentenek az államnak. Az 1 és 2 forintosok kapcsán is sejteni lehet azt, amit a jegybank által közölt adatok is alátámasztanak: kész ráfizetés az egész. Az 5 forintos érme előállítási költsége például 14,9 forint, míg a 10 forintosnál 31,9 forint, a 20 forintosnál pedig 27,8 forint adódik.
Ezek alapján szinte adja magát az ötlet: minden pénzünket fektessük 5 forintosokba, várjuk meg míg kivezetik a forgalomból, és az addigra összegyűlt, több pótkocsinyi érmét öntsük be egy színesfém feldolgozóba. Meg lenne oldva a nyugdíjkérdés...
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Még több hipermarketet Magyarországra?
Szakad a tőzsde, esik a nyugdíj?
Egyszer véget ér a kínai csoda
Hoppon maradnak a pestiek
A forint-játszma és az új MNB-elnök
Nem olcsóbb az IMF-hitel, mint a magyar
Bombabiznisz 1-2 forintosokból
2013.02.27. 09:18 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.