Ne örüljünk az új történelmi párhuzamoknak, semmi jóra nem számíthatunk.
Egyre gyakrabban merül fel, hogy az egységes EU előfutárának nem a Londontól egészen a mai Isztanbulig tartó Római Birodalmat kell tekinteni, hanem Nagy Károly középkori frank birodalmát. Legutóbb a Financial Times szerkesztője, Tony Barber járta körül ezt a kérdést (lásd cikkét "Az EU mint a frank birodalom örököse" címen a jobb oldali hasábban).
A történelmi előzményekkel kapcsolatos lamentálás hasznos tevékenység, nem ugyanaz a sors vár ugyanis például Közép-Európára, illetve azon belül Magyarországra sem, ha valóban a 9. század elejének birodalma éledne újra. Nagy Károly birodalma ugyanis a mai Franciaországot, Németországot, Észak-Olaszországot, Barcelona környékét és a Benelux államokat fedte le. Vagyis az európai gazdaság valódi centrumait, a leggazdagabb európai országokat és régiókat.
Ebben a vízióban nemigen van helye a periferiáliális déli és keleti államoknak, illetve azon belül legfeljebb a gazdag centrumhoz közel eső északi, nyugati területeknek. Elég egy pillantást veti a 9. századi állapotokat ábrázoló térképre, hogy ne legyünk túl optimisták az esélyeinkkel és potenciális helyünkkel kapcsolatban.
A Nagy Károly birodalmát ábrázoló térképeken a jelenlegi Magyarországnak eleve csak a nyugati fele van fenn, a keleti rész olyannyira periféria volt akkoriban, hogy a jelek szerint nem is igen érdemes ábrázolni. A Dunántúl megjelenik a térképeken: az akkoriban az avarok lakta terület Nagy Károly függő területeihez tartozott, a helyiek pedig adófizetésre voltak kötelezve – az adók természetesen a frank kincstárba áramlottak.
Az megint más kérdés, hogy mennyire lenne életképes egy központosított európai állam. Ha annyira, mint Nagy Károly birodalma, akkor nem lesz hosszú életű: Nagy Károlyt fia, Jámbor Lajos követte a trónon, aki ugyan hatalmas, de a leigázott népek lázongásai miatt gyengülő birodalmat örökölt. Végül 843-ban, azaz nagyjából fél évszázaddal a keresztény Nyugat-Európa egységének megteremtése után Lajos fiai a verduni szerződésben a birodalmat végleg felosztották.
Szép kilátások.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Bankunió vagy összeomlás?
Valakinek egyszer fizetnie kell!
Miért kerültek bajba a spanyolok?
Nulla százalékos kamatok - ennyire félünk
Ideje lenne magunkhoz térni
Húsz évre elásta magát Európa