A brit gazdaságot óriási veszteség érné, ha erősen korlátozná a bevándorlást, vagyis a számok alapján kijelenthető, hogy a britek tulajdonképpen hálával tartoznak a bevándorlóknak.
A brit politika egyre ellenségesebb hangot üt meg a bevándorlással és a bevándorlókkal – elsősorban a Kelet-Európából érkezőkkel - szemben, egyre valószínűbb, hogy a soron következő években konkrét próbálkozások is lesznek a bevándorlás csökkentése érdekében. Az okok világosak: a britek úgy gondolják, hogy a bevándorlók elveszik a munkájukat, ők pedig mehetnek segélyért. A szikár tények ugyanakkor azt mutatják, hogy az államkassza igen jól járt a bevándorlással – erről szóló posztunk elérhető itt -, egy friss elemzés pedig azt is kimutatja, hogy a lakosság és a teljes brit gazdaság is óriási haszonélvezője a folyamatnak. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Becsült különbségek normál bevándorlás (nettó 200 ezer fő/év) és csökkentett migráció (nettó 100 ezer fő/év) esetén
Katerina Lisenkova, a National Institute of Economic and Social Research kutatóintézet közgazdásza elemzésében megvizsgálja, hogy mik lennének a hosszú távú gazdasági hatásai annak – hangsúlyozottan csak a gazdasági hatásokra koncentrál, GDP, GDP/fő, nettó bérek, adóbevétel/GDP –, ha a jelenlegi hosszú távú becslés, a 200 ezer fő/év nettó bevándorlás a felére, vagyis évi 100 ezer/főre esne.
A fenti grafikon a két forgatókönyv hosszú távú hatásait vizsgálja, és megmutatja, hogy milyen különbségek adódnának nettó bevándorlás felezéséből. A kutató megjegyzi, hogy valamennyi vizsgált gazdasági mutatóban jelentős romlás következne be, vagyis a nettó bevándorlási ütem felére történő csökkentése jelentős negatív hatásokkal járna a brit gazdaságra nézve.
A GDP értéke a csökkentett bevándorlás esetén 2060-ban mintegy 11 százalékkal maradna el attól a szinttől, amire a gazdaság a normál – vagyis nettó 200 ezer fő/év – bevándorlás mellett képes lenne. A GDP/fő 2,7 százalékkal lenne alacsonyabb, a költségvetésnek pedig a GDP 2,2 százalékára rúgó kiigazítást kellene végrehajtania, hogy ellensúlyozza az alacsonyabb GDP-ből eredő bevételkiesést. Ez a kiigazítás a nettó béreket 3,3 százalékkal csökkentené, vagyis végső soron a munkájukért aggódó britek a csökkentett bevándorlás mellett alacsonyabb nettó fizetésre számíthatnának, mint normál migráció esetén.
A kutatások tehát arra engednek következtetni, hogy bár politikailag meglehet, hogy jól hangzanak a bevándorlás visszaszorítását ígérő szólamok, az igazság az, hogy hosszú távon egy elöregedő fejlett ország - szigorúan a gazdasági mutatók alapján - igencsak jól jár a bevándorlással.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
A minimálbér-vita margójára
Békén kell hagyni a gazdagokat?
Nem kell pánikolni a nyugdíjak miatt
Bátran nyúlnának a jelzálog-hitelekhez a sztárközgazdászok
Ez ám az igazi rezsicsökkentés!
Hosszabb életet a férfiaknak!