Miért aggódnak a cégvezetők? Drága a munkaerő, gyér a kereslet, esetleg túl sok mindenbe szól bele az állam? Talán meglepő, de a kapitalizmus hazájában az utóbbi a nyerő.
Az Egyesült Államok sokak számára egyet jelent a szabad piacgazdasággal, ahol az erős felemelkedik, a gyengét kíméletlenül letarolják, az állam pedig a minimálisnál is kevesebb beleszólást enged magának a vállaltok és egyének küzdelmébe. Ez a szemlélet ugyanakkor Obama elnök alatt alaposan megváltozott, sőt, ma a kis- és középvállalatok többnyire úgy látják, hogy a bizniszükre leselkedő legnagyobb veszélyt épp az állam jelenti. Az eredeti elemzés itt olvasható.
A National Federation of Independent Business minden hónapban elkészít egy felmérést a kisvállalatok körében, melyben arra a kérdésre keresi a választ, hogy az egyes cégvezetők miben látják a legnagyobb veszélyt a vállalkozásukra nézve. A négy válaszlehetőség a következő: elégtelen piaci kereslet (sárga vonallal a fenti grafikonon), állami szabályozás (pirossal), adók (zölddel), és a munkaerő költségei (kékkel).
A felmérés tanulsága szerint nagyot változott a világ az USA-ban, ma ugyanis a válaszadók legtöbbje, egészen pontosan 24 százalékuk úgy látja, hogy a vállalatuk számára a legnagyobb problémát az állami szabályozás jelenti. Ez a statisztika Obama elnök beiktatásakor még csupán 11 százalékot mutatott, és egészen 1995-ig kell visszamenni az időben, hogy 24 százalékos értéket lássunk.
A grafikonról egyébiránt több érdekes tendencia is leolvasható. Egyrészt, a munkaerőt a legtöbb cégvezető nem tartja drágának, miközben az adókkal sincs több gond, mint volt a válság alatt vagy előtt. A piaci kereslet ugyanakkor - melyet a válságot megelőzően csupán a cégvezetők 10-15 százaléka figyelt aggodalommal – a krízis legnehezebb időszakában a cégvezetők mintegy 35 százalékának okozott álmatlan éjszakákat, ma ugyanakkor már csupán kevesebb, mint 20 százalékának.
Egyre kevesebben aggódnak a piac és a kereslet miatt, vagyis egyre többen gondolják úgy, hogy a válságot követően szépen lassan helyre áll a piaci rend. Kevin A. Hassett, az American Enterprise Institute kutatóintézet közgazdásza úgy látja, hogy ez egy biztató, és teljesen normális tendencia, az ugyanakkor, hogy az állami szabályozás és regula ennyi cégvezetőnek csípői a szemét, kimondottan aggasztó.
Az USA gazdaságára ugyanis mindig az volt a jellemző, hogy az állam minimális mértékben szól bele a piaci viszonyokba, épp ez adja a gazdaság hatékonyságát és alkalmazkodóképességét. Ha ezen a téren változások történnek, és az állami szabályozás erősödik, az akár rövid távon is nagyon komoly versenyképességi hátrányt jelenthet, csökkenő hatékonysággal, gyengébb növekedési lehetőségekkel és gyengülő munkaerőpiaccal.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Melyik nyugdíjrendszert válasszuk?
Legyen magasabb a nyugdíj?
Így kellene módosítani az államadósság-szabályt
Dickens és a magyar pénzügyi válság
Megint meg kell menteni az önkormányzatokat?
Eszetlenül öntjük a kukába az ételt