Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Az államilag támogatott hitelek csapdája

2013.09.02. 08:30 Pénzügyi Szemle

Nem okos dolog, ha az állam támogatja a túlzott hitelfelvételt, sem a magánszemélyek, sem a vállalatok körében.

Az Egyesült Államok az adórendszer nagyszabású reformjára készül, amitől a döntéshozók azt várják, hogy hosszú távon segít fenntartható és egészséges növekedései pályára terelni a gazdaságot, megoldva minden olyan társadalmi és szociális problémát, ami jelenleg fejfájást okoz az amerikaiaknak. Mark Roe, a Harvard professzora a reformmal kapcsolatban arra világít rá, hogy a jelen rendszer egyik legnagyobb hibája az, hogy ösztönzi a túlzott eladósodást, ami bár bizonyos gazdasági köröknek továbbra is érdeke, hosszú távon komoly kockázatot visz a rendszerbe. Az eredeti elemzés itt érhető el.

Adosoda_nagy.jpg

A professzor rámutat, hogy miután az USA épp kezdi maga mögött tudni az évszázad gazdasági válságát, amit épp a túlzott eladósodás és a túl sok hitel okozott, érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy a megújult adórendszer ezeket az ösztönzőket elhagyja.

De miért is ösztönöz az adórendszer a túlzott eladósodásra? Egy vállalat a működését két forrásból finanszírozhatja, saját tőkéből, ami tulajdonképpen a cég tulajdonosainak vagyona, és hitelből, amit idővel vissza kell fizetni. A hitel két okból is csábító, egyrészt hozzásegíti a vállalatot, hogy gyorsan megvalósíthasson bizonyos fontos beruházásokat, másrészt – és ez itt most a lényeg – a hitel után fizetett kamattal csökkenteni lehet a cég adófizetési kötelezettségét.

Vagyis olyan, mintha az adórendszer egyfajta kamattámogatást nyújtana a hitelek után, ami arra ösztönzi a céget, hogy a szükségesnél több hitellel finanszírozza a működését. (Korábbi posztunkban már írtunk arról, hogy bár elsőre örömtelinek tűnik, amint az állam kamattámogatással segíti a saját lakáshoz jutást, jobban megvizsgálva a kérdést azonban máris kiderül, hogy a támogatásnak számos hátulütője akad.)

Mark Roe elismeri, hogy nehezen képzelhető el az adórendszer olyan mély reformja, ami megszünteti, vagy akár csak korlátozza a kamatköltségek levonhatóságát az adófizetés során. Mégis érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy az állam ne támogassa a túlzott eladósodást, ha már úgy alakult, hogy a túl sok hitel az elmúlt években majdnem romba döntötte a teljes amerikai gazdaságot.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Több pénzt a családoknak!

Dolgozz keményebben, vagy kirúglak!

Nagy bajban a kínaiak

Hamarosan fellélegezhetnek a fiatal munkanélküliek?

Itt várható a következő összeomlás

Készüljünk a tartósan gyengébb forintra?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr985480181

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.09.03. 16:24:27

Az euró azért okozott "pusztító válságot", mert a német és a francia tőke ,- mely az unióban a legnagyobb és legerősebb, - ezt akarta. Pénzügyi-gazdasági függésbe akarta-akarja kényszeríteni az unió az unió többi országát.
Ilyen módon akarta-akarja megszerezni a többi ország földjét,természeti kincseit, megtermelt jövedelmét.
A többi ország pedig amennyire csak tud, ellenállt-ellenáll ennek,szeretné megőrizni addigi függetlenségét.
A következmény a pénzügy-gazdasági harc, amit egyesek válságként próbálnak beállítani.

bankvezér 2013.09.03. 16:25:35

Bocs, ezt a másikhoz akartam írni.
süti beállítások módosítása