A német alkotmánybíróság történelme egyik legfontosabb döntésére készül, amint arról kísérel meg ítéletet mondani, hogy az európai pénzügyi rendszert tavaly stabilizáló EKB kötvényvásárlási program összeegyeztethető-e a német és európai uniós joggal.
Ha a válasz nemleges lesz, az igencsak komoly viharokat kelthet Európában, talán éppen olyan szélsőséges mértékben, mint amennyire megnyugtatóan hatott Mario Draghi EKB-elnök 2012 júliusában tett nyilatkozata, melyben egyértelművé tette: az EKB minden tőle telhetőt megtesz, hogy mentse az eurót és az eurózónát. A részletes elemzést itt érheti el.
De mi is a gond azzal az EKB kötvényvásárlási programmal, ami tulajdonképpen egy gigantikus blöff volt, hiszen komoly mértékben végül nem is került rá sor (ettől persze még az ígéret hatott, és a piacok meg is nyugodtak)? A gond az, hogy a piacok támasztása céljából életre hívott kötvényvásárlási programból így már kettő van Európában - mutat rá Hans-Werner Sinn, a University of Munich professzora.
Ott van az EKB programja, és ott van az európai stabilizációs alap, az ESM (European Stability Mechanism) programja. Ugyanazt a feladatot ugyanakkor nem láthatja el mindkét intézmény, és miután a német alkotmánybíróság az ESM-re tavaly már áldását adta, így logikus lenne, hogy az EKB programjáról úgy dönt, hogy túllép a német és európai jogi kereteken.
Ez ugyanakkor súlyos csapás lenne az európai pénzügyi rendszerre, hiszen bár direkt módon a német alkotmánybíróság nem tilthatja meg az Európai Központi Banknak, hogy a másodpiacon megtámassza a bajba jutott eurózóna tagok kötvénypiacait, közvetett módon bizony korlátozhatja, végső soron pedig el is lehetetlenítheti a program működését.
Természetesen a pénzpiacokon mindig mindenre van megoldás, és ha a német alkotmánybíróság szerint a jelenlegi felállás nem szabályos, akkor az illetékesek majd megtalálják a módot, hogy azzá tegyék. Mindenesetre az európai adósságválság során az elmúlt egy év stabilitását pont az EKB elnökének ígérete adta, és ha az alkotmánybírák kimondják, hogy az EKB nem támaszthatja a piacokat, akkor félő, hogy ez a stabilitás hirtelen odavész.
Megeshet ugyanakkor, hogy hamarosan nagy szükség lenne a támaszra a kötvénypiacokon, a spanyol tízéves kötvényhozam ugyanis a májusi 4,0 százalékról 5,0 százalékra, az olasz pedig 3,6 százalékról 4,8 százalékra emelkedett, és az értékek hamarosan elérkezhetnek arra a pontra - 5,5-6,0 százalék -, ahol kezdődni szoktak a gondok…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Roskadozunk az adósság-teher alatt
Miből élnek a magyar családok?
Szinte csak Magyarországról nincs vita
Tömegek élnek napi 300 forintból
A lakásunk miatt nincs állásunk?
Ezért okoztak ekkora bajt a frankhitelek