Most akkor jó nekünk, ha emelkedik a minimálbér, vagy nem jó?
Az Egyesült Államokban a közgazdasági viták egy része a minimálbérre irányul – Magyarországon gyakorlatilag minden évben napirenden van -, jelesül hogy ideje lenne emelni a minimális órabér szintjét. Szép dolog, hogy az állam előírja a minimális munkabért a vállalatok számára, a gond csak az, hogy a minimálbér túl gyors emelése nem hogy javítaná, de egyenesen rontja a munkavállalók jövedelmi helyzetét. (Bővebben lásd "Nem csodaszer a minimálbér emelése" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Érdemes felidézni Murray N. Rothbard, még 1988-ban publikált írását, melyben a közgazdász egyértelművé teszi: a minimálbér emelése nem hoz létre új munkahelyeket, épp ellenkezőleg, megszűnteti azok egy részét.
Az érvelés logikus, a munkaerő kereslete - mint majd’ minden keresleti tényező egy gazdaságban -, fordítottan arányos az árral, azaz minél magasabb a munkaerő ára – azaz a bér, minimálbér -, annál kisebb az iránta jelentkező kereslet. Magyarán, ha az állam emeli a minimálbért, arra a munkáltatók egy része elbocsátásokkal, munkaidő-csökkentéssel reagál majd, arról nem is beszélve, hogy a lépés a feketegazdaságot is erősíti.
Ha egy dolgozót havi 80 egységért megéri foglalkoztatni, 100-ért viszont már nem, akkor logikus, hogy a minimálbér 100 egységre történő emelése az adott munkavállaló elbocsátásával fenyeget. Murray N. Rothbard hangsúlyozza, hogy ez a negatív hatás elsősorban az alacsonyan képzett munkavállalókat printi, továbbá a tapasztalattal nem rendelkező fiatalokat, és a nyugdíjhoz közeledő dolgozókat.
Erővel nem lehet egy gazdaságban magasabb béreket, több pénzt vagy épp új munkahelyeket „teremteni”. Egy kormány a közgazdász szerint okosabban teszi, ha a gazdasági erejéből az általános feltételeken igyekszik javítani - jogbiztonság erősítése, infrastruktúra beruházások, oktatás/egészségügy fejlesztése -, a minimálbér szintjét csak óvatosan, az inflációhoz igazodva emeli, a fizetések szintjének megállapítását pedig a munkáltatókra és a munkavállalókra hagyja.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
A gatyánk is rámegy az IMF-hitelre
Még több magyart Londonba?!
Kell-e rezsimváltás a változáshoz?
Megfeji az állam a bűnösöket
Nem mindegy, mennyiért rúgnak ki
Eretnekek voltak, sztárok lettek
Felejtsük el a minimálbért?
2013.02.16. 12:28 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.