Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Kell-e rezsimváltás a változáshoz?

2013.02.11. 10:06 Pénzügyi Szemle

A Harvard híres professzora szerint az is elég, ha a vezetők egyszer csak gondolnak egyet.

A politikai gazdaságtan alapvetése szerint a változás azon múlik, hogy a pozícióban levő érdekcsoportoknak érdekében áll-e az. Mivel a változások sok esetben jövedelemelosztási hatásokkal is járnak (egyesek jól járnak, mások rosszul), így a radikális váltáshoz általában új elit kell. Egy friss tanulmány azonban arra mutat rá, hogy ez a tétel megdőlni látszik, elég csak Kínára nézni. (Bővebben lásd "Változás és az új politikai gazdaságtan" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Dani Rodik szerint az elvek és a gondolatok (ideas) három módon is képesek az érdekek (ineterests) befolyásolására.

Az egyik abból adódik, hogy a gondolatok meghatározzák, hogy a politikai elit miképp határozza meg a saját, követendő célját. Az identitás determinálja a cselekvést: ha valaki pénzt akar, akkor mást tesz majd, mint ha hírnevet, vagy egy lapot a történelemkönyvekben. 

A másik, hogy a gondolatok meghatározzák azt, hogy a közpolitikai szereplők miképp képzelik el az őket körülvevő világ működését. Az érdekcsoportok akkor kezdenek bizonyos gazdaságpolitikai döntések megváltoztatásáért lobbizni, ha azt hiszik, hogy ez a döntés rontotta az anyagi helyzetüket. Ugyanez igaz a kormányzatra is. 

A harmadik kapcsolódási pont, hogy a gondolatok meghatározzák a politikai szereplők által követett stratégiákat is. Rodrik szerint például a politikai elit egyik lehetősége a hatalmon maradásra, ha minden gazdasági aktivitást maga alá gyűr, a másik pedig épp az, hogy teret enged a gazdasági innovációnak és kiteljesedésnek. Ez utóbbi azt jelentheti, hogy az egykoron elnyomó hatalomnak érdeke lehet a váltás, és saját gazdasági hátterének újraszabása. Ez lehet például állami irányítással megvalósuló iparosítás – mint például Dél-Koreában és Kínában.

Ezek az esetek azért érdekesek, mert a változás a régi eliteket hozta újra helyzetbe. Ez ellentétes azzal a klasszikus politikai gazdaságtani alapvetéssel, miszerint a változás a politikai térkép átszabásával megy párban. Itt a régi elitek új stratégiájáról van szó, gazdasági váltás tehát nem csak akkor képzelhető el, amikor egy (befolyásos) érdekcsoport anyagi érdeke sérül, hanem akkor is, ha ezen érdekek képviselete más formát ölt.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Megfeji az állam a bűnösöket

Nem mindegy, mennyiért rúgnak ki

Eretnekek voltak, sztárok lettek

Milliókat vitt el az olcsó vodka

Gyengébb eurót? Még mit nem!!


Jön a magyar EU-tagság kritikus éve

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr615365010

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása