Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Milliókat vitt el az olcsó vodka

2013.02.10. 20:16 Pénzügyi Szemle

Nem a piacgazdaság és a kapitalizmus ölt, hanem az olcsó és szabadon hozzáférhető vodka.

Oroszországban a szocializmus bukása után 40 százalékkal megugrott a halandóság, és a várható élettartam alapján az orosz férfiak ma nagyjából ott tartanak, mint bangladesi társaik - azaz kevesebb mint 58 évre számíthatnak a születésükkor.

A halálozási válság okait jó ideje kutatják, és eddig jellemzően az volt a következtetés, hogy a fő ok a politikai és gazdasági átmenet. Egy friss elemzés azonban jóval prózaibb okot talált: az orosz vodkát (lásd Az orosz halálozási válság okai című cikkünket a jobb hasábban).

A gyakran hangoztatott okok a gazdasági recesszió, a munkanélküliség megugrása, a privatizációból adódó változások, az átalakuláshoz kapcsolódó stresszhelyzetek, a piacgazdaságra jellemző növekvő egyenlőtlenség, az egészségügyi rendszer szétesése voltak. Már korábban is voltak olyan elemzések, amelyek a vodka (relatív) árának esésével magyarázták a halálozás felfutását, most azonban megjelent egy tanulmány, amely szerint az alkoholtilalom vége miatt halt meg idő előtt mintegy 2,15 millió orosz.

Az kétségtelen, hogy az alkohollal kapcsolatos halálozások ugrottak meg az 1990-es évek elején (alkoholmérgezés, alkoholos állapotban elkövetett gyilkosság, illetve szívroham, stroke), és az is feltűnő, hogy jellemzően nem az idősek, hanem a munkaképes korú lakosság körében nőtt meg a halálozás (márpedig ez az a korosztály, amelyik a legtöbbet iszik).

Jay Bhattacharya, Christina Gathmann és Grant Miller azt vizsgálta meg, hogy vajon valóban a politikai és gazdasági rendszerváltás, vagy pedig valami más okozta-e az alkoholizmus térnyerését. Véleményük szerint az elsődleges ok nem a rendszerváltás, hanem az 1985 és 1988 közötti időszak alkoholtilalmának vége volt. A Gorbacsov nevéhez kötött alkoholtilalom mind a keresleti, mind a kínálati oldalt érintette, és egyszerre tette drágává az alkoholfogyasztást, illetve szubvencionálta a (legális) helyettesítő termékeket. A kampány időszakában a hivatalos alkoholértékesítés kétharmadával csökkent, és bár az oroszok elkezdtek otthon alkoholt előállítani (samogon néven), de a becslések szerint összességében is csökkent az alkoholizálás.

A szovjet központi bizottság 1988 októberében vetett véget az alkoholtilalomnak, az ok pedig az ebből adódó népszerűtlenség mellett az államkassza kiürülése volt… A tilalom természetesen még egy ideig hatott, a termelés újraindítása ugyanis időt vett igénybe (a vodkagyártás 1993-ra ért a tilalom előtti szintre), egyes korlátozások érvényben maradtak (vasárnap nem lehetett vodkát venni), és az árak csökkenése sem ment egyik napról a másikra.

A kutatók többek között azt nézték meg, hogy miképp alakult a halálozás a tilalom előtti nagy- és kisfogyasztók esetében. A tilalom alatt a nagyfogyasztók halálozási mutatója javult jobban, a tilalom után pedig az övék romlott nagyobb mértékben. A halálozás egy jelentős része tehát az alkoholtilalom feloldására vezethető vissza – és nem a kapitalizmus, illetve a demokrácia térnyerésére.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Gyengébb eurót? Még mit nem!!

Jön a magyar EU-tagság kritikus éve

Csapdába estek a munkanélküliek

Ideje leszámolni a nagy EU-mítosszal

Munka vár a magyar nyugdíjasokra is?

Magyarország tartozzon a magyaroknak!

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr755365014

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása