Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

A bölcsin múlhat a nyugdíjunk

2012.06.22. 11:17 Pénzügyi Szemle

Több bölcsi és a kötelező részmunkaidő kellene a nyugdíjsikerhez.

A gyermekneveléssel korrigált nyugdíjrendszer sikeressége szempontjából kiemelkedő jelentősége van annak, hogy vajon sikerül-e a nőknek munkát és gyermekvállalást összehangolni. (Erről lásd "Újra a nyugdíjreformról: félreértések és kényes kérdések" című cikkünket a jobb oldali hasábban.)

A cél, hogy ne kelljen huszon- vagy harmincévesen választani a gyermek és a karrier között. Ezt a luxust ugyanis nem engedheti meg magának a centrumhoz egyelőre csak konvergáló Magyarország. Nekünk úgy van szükségünk gyermekekre, hogy a szülő nők munkájáról nem tudunk lemondani.

Ez azt jelenti, hogy az államnak mind a szabályozásban, mind pedig az állami infrastruktúrában komoly előrelépéseket kell tennie. Ezek közül két pontot érdemes kiemelni: az egyik a részmunkaidős foglalkoztatás ösztönzése az állami és magánszférában egyaránt, másik pedig az elérhető árú és könnyen hozzáférhető (kisebb településeken is) bölcsődei és óvodai ellátás.

A szép elvek és a jól kimunkált elméletek is csődöt mondhatnak ugyanis, ha a gyakorlati megvalósuláshoz szükséges alapok hiányoznak. A szülés utáni egyik nagy probléma a tapasztalatok szerint az, hogy bár elvileg a munkaadónak kötelező visszavennie az anyákat eredeti munkakörükbe, de sokszor – főleg a multinacionális vállalatok esetében – a teljes munkaidős (estig tartó) munkarend nem egyeztethető össze a gyermekneveléssel.

A nagyszülők bizonyos esetekben megoldást jelenthetnek, de a társadalmi mobilitás amúgy üdvözlendő növekedésével egyre több az olyan fiatal pár, aki nem ott él, ahol az ő szülei. Ebben az esetben alapvető, hogy az anyák részmunkaidőben is foglalkoztathatóak legyenek, csak így van mód ugyanis a gyakorlatban a munkához való visszatérésre. A közszférában ez adott, de a magánszférában csak opció, amit a munkaadók a legritkább esetben használnak ki – ezért kellene ennek felajánlását jogszabályban kötelezővé tenni (a nemzeti konzultációs kérdőívek alapján már van jele, hogy erre van némi esély…)

Hasonlóan fontos és csatlakozik az előző ponthoz, hogy legyen elég bölcsődei hely, és az elérhető is legyen egy átlagos család számára. Ez praktikusan azt jelenti, hogy földrajzi és pénzügyi értelemben is legyen könnyen hozzáférhető: legyen sok bölcsőde, és ne legyen drága. Ez ugyanazért fontos, mint a részmunkaidő, hisz ha nincs bölcsőde, akkor nem tud visszamenni dolgozni az anyuka, és a rendszer működőképessége rögtön megkérdőjeleződik.

Részmunkaidő és bölcsi – ha ezzel a két lépéssel együtt vezetnék be az új nyugdíjrendszert, akkor nem csak működőképessé tennék azt, hanem „eladhatóvá” is. Magyarországnak ugyanis súlyos demográfiai problémái vannak, amire megoldást jelenthet a gyermekneveléssel korrigált nyugdíjrendszer, de önmagában jó eséllyel felőrlődne azon az ellenszenven, ami a vesztes társadalmi csoportok részéről várható…

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Se gyerek, se nyugdíj?

Nyugdíj: mi van, ha nincs munka?

Elbántak a görögökkel

Esélyt kaptak a túlélésre a görögök

A magyarokon csattanhat az ostor


Magyarország lemaradásra ítélve?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr225365236

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása