Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Ideje lenne magunkhoz térni

2012.06.06. 13:58 Pénzügyi Szemle

Nagy a baj, ha csak a közös költségvetésben bízhatunk, mert annak realitása egy szál se.

Közös költségvetés, közös kötvénykibocsátás, európai adó, politikai és fiskális unió - a közgazdász-szakértők nagy részének véleménye szerint egyedül az integráció mélyítése lehet a megoldás Európa és az eurózóna bajaira. Na, de vajon ugyanezt gondolják-e az európai választók is, akik végső soron dönteni fognak?

Lehet, hogy teljesen irreális elvi megoldásokon agyalunk már hónapok, sőt évek óta? (Erről szóló, „A válságból kivezető zsákutca" című cikkünket a jobb oldali hasábban találja.)

A mostani válság a fenti dilemmára is ráirányította a figyelmet. A krízis megoldásával kapcsolatban a tévékben, rádiókban, újságokban nyilatkozó közgazdász-szakértők, bankárok és elemzők nagy része ugyanis folyamatosan olyan megoldásokat javasol, aminek nincs, vagy alig van realitása. Közös költségvetés egy görög és egy német között? Közösen fizetett és elköltött adó egy finn és egy bolgár között? Tényleg azt hiszik egyesek, hogy van realitása annak, hogy a dél-portugáliai régió foglalkoztatási gondjainak megoldására a hollandok dobják majd össze a fedezetet? Elég csak bekapcsolni az esti híradót annak belátására, hogy nem ebbe az irányba haladnak a folyamatok.

A probléma gyökere, hogy a szakértői véleményeket jellemzően közgazdászoktól kérik. Ez nem is meglepő annak fényében, hogy ez egy pénzügyi-gazdasági válságnak tűnik, de téves azt figyelembe véve, hogy mélyen ez egy politikai-intézményi válság. Vagyis nem azért nehéz megoldani az európai adósságkrízist, mert nincsenek egy ilyen helyzetre a közgazdasági receptek (van belőle több is), hanem azért, mert egyelőre nem evidens, hogy mi az, ami politikai, társadalmi, sőt kulturális és identitás-szempontból reális.

Márpedig ezek a kérdések kívül esnek a klasszikus közgazdaságtani gondolkodásmódon. Ez nem azt jelenti, hogy nincsenek olyan közgazdászok, akik képesek a saját tudományterültek korlátain túllépve ilyen összefüggéseket is figyelembe venni, hanem azt, hogy nem ez a jellemző.

Nem pénzügytechnikai megoldásokat kell ugyanis javasolni, hanem a politikai realitásokat figyelembe vevő, és így megvalósítható válaszokat. Ebből pedig egyelőre kevés van.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Húsz évre elásta magát Európa

Euróválság: így kell ezt csinálni

Szégyen-e, ha kukás vagyok?


Így fog összeomlani az eurózóna


Miért van ennyi munkanélküli?

Ennek az EU-nak buknia kell

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr475365251

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása