Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

A közös költség mint adó

2012.05.30. 09:56 Pénzügyi Szemle

Ki mennyit fizessen a közös kiadásokból otthon és az országban?

A nagy gazdaságpolitika problémák érthetőségét jelentősen nehezíti, hogy túl távolinak tűnnek a megoldandó gondok, nem elképzelhető nagyságrendű összegekről szólnak a közpolitikai viták (ki tud elképzelni 100 milliárd forintot?). Van azonban egy olyan szintje a közösségi létnek, ami mindenki számára belátható, miközben a nagypolitikai nehézségeket vegytiszta formában jeleníti meg: a társasház (a közös költség és az adók kapcsolatáról szóló írásunkat lásd a jobb hasábban).

Akik már járt társasház közgyűlésen, az tudja: sok vitás kérdés van, de a legkritikusabb pont minden esetben a közös költség összegének és számítási módjának meghatározása. Mert szebb folyosót, kifestett lépcsőházat és rendbe hozott kertet mindenki szeretne, a pénzügyi lehetőségek (szándékok) azonban korlátozottak (mérsékeltek). A közösköltség-vita azért is érdekes, mert a nagy adófilozófiai dilemmákat is érinti, a fő kérdés ugyanis végső soron ugyanaz: ki mennyit fizessen a közös kiadásokból?

A közös költségre ugyanúgy igaz, mint az adórendszerre, hogy egyszerre kell a közösség konszenzusát élveznie, méltányosnak, illetve beszedhetőnek lennie, figyelembe véve, hogy egy bizonyos elvonási szint felett akár a bevételek is csökkenhetnek. Épp, mint az adók esetében. Az elvek azonban nem elégségesek, meg kell határozni, hogy konkrétan mennyit kell a hó elején az egyes lakosoknak utalni. Ez pedig nem könnyű feladat – íme, ennek megfelelően egy kis kapaszkodó:

- egyösszegű közös költséget akkor érdemes bevezetni, ha a lakások nagyjából azonos méretűek, illetve ha olyan kiadásokról van szó, aminek hasznaiból a lakók egyforma arányban részesülnek (a lépcsőház világítása és takarítása, a közös képviselő díja, adminisztrációs költségek, stb.)

- érték-, illetve méretarányos közös költséget a ház értékéhez kötődő szolgáltatások finanszírozására érdemes használni (a felújítási alap, a biztosítási költség.)

- a lakóarányos díjat (fejadó) leginkább azon kiadások fedezésére érdemes használni, amelyek a felhasználással arányosíthatóak (a szemétdíj, a vízdíj).

- érdemes olyan közösköltség-rendszereket kitalálni, amelyek inkább erősítik a részvételt, a fizetési hajlandóságot.

A fenti elvek és tanácsok talán evidenciák, de mennyivel előrébb lennénk, ha a „nagy közössel”, az állami és helyi adókkal kapcsolatban is hasonló rend lenne a fejekben… Feltételezve, hogy a közpolitikai viták színvonalát nagymértékben a befogadó közeg (az adófizető és szavazó állampolgárok) elvárásai, igényei és tudása határozza meg, így a tisztánlátásnak akár makroszinten is komoly hatásai lehetnek.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ezért félnek a németek a görögöktől

A nagy magyar bizonytalanság

Rohannak a görögök a pénzük után


Kitaposott úton mehetnek a vesztükbe a görögök

A görög összeomlás 140 karakterben

Itt talán szerencsénk volt

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr605365258

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása