Az emberiségnek a soron következő évtizedekben az országok közötti munkaerő-áramlást kell támogatnia, amely folyamatnak mind a szegény, mind a gazdag országok haszonélvezői lehetnek.
A legális keretek között zajló migráció az egyik leghatékonyabb módja a szegénység csökkentésének és a fenntartható gazdasági növekedés biztosításának, az emberiség – különösen a fejlett országok és a nemzetközi szervezetek - mégsem tesz meg mindent annak érdekében, hogy támogassa az országok közötti migrációt. Peter Sutherland és William Lacy Swing közgazdászok szerint ebben a hozzáállásban 2015 után komoly változások várhatóak, amikor is az ENSZ által kitűzött célok közé – a szegénység csökkentése, a nemek közti diszkrimináció visszaszorítása, járványok, éhezés elleni küzdelem – hivatalosan is fölkerülhet a nemzetközi migráció támogatása. Az eredeti elemzés itt olvasható.
Tavaly több mint 400 milliárd dollárt utaltak haza azok a szegény országokból elinduló és szerencsét próbáló munkavállalók, akik valamely gazdagabb országban próbáltak szerencsét. Ez a pénz mindösszesen egymilliárd (!) fejlődő országbeli lakos életére volt pozitív hatással, akik a hazautalt dollároknak köszönhetően ételhez, italhoz, oktatáshoz, gyógyszerhez stb. juthattak Arról nem is beszélve, hogy az érintett feltörekvő országoknak is nagyon jól jön a deviza, akik így könnyebben finanszírozzák adósságaikat, valósítanak meg beruházásokat és fizetik az országba irányuló importot.
A gond az, hogy ebből az összegből egy jelentős rész nem a kívánt célpontra jut el, hanem elfolyik, a feketegazdaságban működő közvetítők, embercsempészek és pénzügyi összekötők beláthatatlan láncolatán keresztül. A közgazdászok szerint a nemzetközi szervezeteknek mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy az országok közötti migráció legális keretek között működhessen, hogy az érkezők minél hamarabb beilleszkedjenek és a pénzek hazautalása minél olcsóbb legyen.
Ehhez a jogi és intézményi keretek megteremtése mellett arra is szükség van, hogy a bevándorlással kapcsolatos választói nézetek pozitív irányba változzanak. Számos fejlett ország van ugyanis, amely nem nézi jó szemmel a bevándorlók érkezését, bizonyított tény ugyanakkor, hogy az ellenőrzött keretek között tartott migráció a fogadó országok számára is komoly érték (rövid távon legalábbis szinte biztosan).
A közgazdászok úgy látják, hogy a globalizáció folyamatában a munkaerő szabad áramlása igen komoly tartalékot rejt magában, amely a korlátok lebontása esetén jelentős lökést adhat a gazdasági növekedésnek mind a feltörekvő, mind a fejlett országokban a soron következő évtizedekben. Az, hogy ezek a most még nehezen követhető változások Magyarországot mennyiben érinthetik, egyelőre nem megjósolható, az ugyanakkor beszédes, hogy a közgazdászok szerint az Európai Unión belüli migráció is rejt még tartalékokat…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Állami garanciát az induló vállalkozásoknak!
Akitől Magyarország is sokat tanulhatna
Érvek a gazdagok adóztatása mellett
Ezért nem omlott össze Magyarország
A nagy nyugdíj-kutyaszorító
Nem lehet minden csődöt elkerülni