A politikai vállveregetésre hajtó közgazdászokat meg kell fegyelmezni, különben megy a szakma a levesbe.
Komoly büntetést kellene kiszabni, ha egy közgazdász nem tartja be a szakmai előírásokat, és félrevezető, nem megalapozott kijelentéseket tesz politikai érdekből - ezt javasolja Mark Thoma, az oregoni egyetem közgazdásza. A büntetés milyenségéről nem szól a professzor, de leginkább valamilyen szakmai jellegű, publikációkat érintő szankcióra kell gondolni. (Bővebben lásd "Így állhatna talpra a közgazdász szakma" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Thoma szerint a makrogazdasági elemzés elég nagy bajban van, és ideje lenne konkrét lépéseket tenni annak érdekében, hogy a szakma vissza tudja nyerni a válságban, illetve a válsággal kapcsolatban elvesztett hitelességét. Kétségtelen, hogy a makroközgazdászok nem túl jó időszakon vannak túl: nem sikerült a válságot előre jelezni, a Reinhart-Rogoff baki pedig arra utal, hogy a válságkezelést is félrevitte egy komoly szakmai bakisorozat.
Mit lehetne tenni? Thoma szerint először is be kell látni, hogy a közgazdaságtannak és a közgazdászoknak komoly korlátai vannak. A standard makrogazdasági modellek nem igen adnak támpontokat azzal kapcsolatban, hogy miképp kellene a fiskális és a monetáris politikának a jelen helyzetben viselkednie. A keynes-i modell ugyan épp ezekre a helyzetekre van kitalálva, de a közgazdászok agy része még mindig nem képes ezt a keretrendszert elfogadva gondolkodni - ez ugyanis sokszor saját életművének, sokszor sok évtizedes munkájának egyfajta megtagadását jelentené, amire csak kevesen képesek.
Az oregoni professzor szerint gondot jelent, hogy a makrogazdasági elemzésekben kevés az empíria, ami pedig van, az alacsony elemszám miatt nagy bizonytalansági kockázattal terhelt. Az is problémás, hogy eddig nem fordított kellő figyelmet a közgazdász-szakma az empirikus eredmények ellenőrzésére, a replikációra.
Thoma szerint arra is szükség lenne, hogy a makroközgazdászok jobban támaszkodjanak a múltbeli tapasztalatokra. A legfontosabb ugyanis, hogy mindig a helyes kérdéseket kell feltenni és megválaszolni. Ha valami egyszer megtörtént, akkor jó eséllyel újra meg fog történni - minden fejlődés ellenére érdemes ezt az agyunkba vésni. A gazdaságtörténelem ismétli önmagát, a közgazdasági modelleknek tehát meg kell tudni magyarázni a múltat, hogy előre tudják jelezni a jövőt.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Mindenkinek jól jött a frankhitel
Portugáliának is befellegzett
Nem omlott volna össze a világ, ha…
Fojtogató csapdában a munkanélküliek
A világ legdrágább Excel-hibája
A GDP-nek még egy bomba is jót tehet
Bűnhődjenek a hazug közgazdászok!
2013.04.25. 09:24 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.