Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Devizahitel-csapda és a magyar lélek

2012.10.30. 11:10 Pénzügyi Szemle

Nem csak azért sétáltunk a devizahitelek csapdájába, mert nem számoltunk, hanem azért is, mert jól esett.

Nem tudunk bánni a pénzzel - Magyarország jelenkori problémáinak egy jelentős része (devizahitelezés) erre vezethető vissza. Logikus válasznak tűnik, hogy ez abból adódik, hogy nincsenek meg a szükséges ismereteink, de ne felejtsük el: döntéseinkben legalább annyira fontosak az érzelmek, mint az ész. (Bővebben lásd "Mindennapi érzelmeink és pénzügyeink" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Márpedig a pénzügyek sem mentesek az érzelmektől - sőt! A pénzhez pozitív és negatív érzelmek is kapcsolódhatnak. Hisz a pénz függetlenség, különlegesség, és kulcs, aminek segítségével a vágyott csoportok és társaságok tagjaivá válhatunk, de megtestesítheti a gonoszt is, a pénz ugyanis kapzsiság, önzés, anyagiasság és felületesség is lehet egyesek szemében.

A pénzköltés sem tisztán racionális döntés, sokszor „tudattalan emocionális erők" határozzák meg mire mennyit adunk ki és miképp. Mindennapi tapasztalataink is alátámasztják, hogy egyértelmű kapcsolat van a pénz használata és az érzelmi intelligencia (EQ) között. Ez utóbbi az a kognitív képesség, amely az érzelmek azonosítására, irányítására és kontrolljára vonatkozik. A magasabb EQ-val rendelkező egyének kevésbé értékelik a pénzt, mint olyan eszközt, amely hatalmat, státuszt és presztízst hordoz, szemben az alacsonyabb EQ-val bíró fogyasztókkal. Aki pénzorientált, az inkább a munkájára összpontosít, és kevésbé érdeklődik környezetük iránt. Mindebből nem kell különösebben messzemenő következtetéseket levonni, de azt jól mutatja, hogy a megfelelő szintű érzelmi kontroll képessége fontos a pénz adekvát és optimális használatához.

Egyes kutatók odáig mennek, hogy szerintük a pénzt olyan eszköznek érdemes tekinteni, amely a drogokhoz hasonló hatásokat képes okozni a fogyasztókban. A pénz intenzív „jutalmazásos" élményeket generál az emberi szervezetben: azaz a pénz felhalmozása és elköltése pozitív hatásokat okoz az egyén szervezetében.

Könnyen belátható és elfogadható, hogy a materiális irányultság és a pénzzel kapcsolatos attitűd számos formában összekapcsolódnak. Az erős materiális irányultság jellemzően együtt jár a pénzzel kapcsolatos pozitív attitűdökkel: az ilyen fogyasztók szeretnek költeni, kevésbé képesek megtakarítani, a pénzt pedig olyan eszköznek tekintik, amellyel kedvező benyomást kelthetnek másokban. Az is jellemző, hogy a magasabb anyagi jóllétben élő fogyasztók inkább kihangsúlyozzák a pénz szociális aspektusait, mint a szegényebb fogyasztók, vagyis nem úgy viszonyulunk a pénzhez, ha van, mint ha nincs.

A felmérések szerint a magyarokban erős a birtoklás-vágy, még akkor is, ha a megfelelő fedezet nem áll rendelkezésükre. A hitelek és kölcsönök elterjedése azt mutatja, hogy a kívánatos termékek birtoklása gyakran fontosabb, mint pénzügyi helyzetünk pontos felmérése és a fogyasztás ahhoz való igazítása. Az is látható, hogy Magyarországon a tulajdont egyre inkább a szociális befolyás és hatalom szimbólumaként értékelik, amiért érdemes versengeni - a világképünk tehát elég pénz-centrikus és anyagias.

Mindez arra utal, hogy a fogyasztói szocializáció során a pénzzel kapcsolatos ismereteket és attitűdöket is el kell sajátítanunk. Nem csak tényszerű ismeretekre van szükség a pénzzel kapcsolatban, hanem meg kell tanulni azt is, hogy miképp tudjuk kordában tartani azon érzelmeinket, amelyek rossz pénzügyi döntésekre sarkallhatnak minket.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

A kicsi bank a jó bank?

A külföldre települők felforgatják az EU-t

Csak az ATM ki ne ürüljön!

Adócsökkentésben világelsők vagyunk

Beletörik a magyarok bicskája a pénzügyekbe

Kell-e nekünk magyar Tesco?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr445365111

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása