Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Beletörik a magyarok bicskája a pénzügyekbe

2012.10.23. 22:24 Pénzügyi Szemle

Úgy csökkentjük a pénzügyi kockázatokat, hogy a valóságban növeljük. És mindez azért, mert hiányoznak az alapvető ismeretek.

Egy friss kutatás a közép-alföldi háztartások pénzügyi kulturáltságát mérte fel, és arra jutott, hogy ebben a körben a konzervatív hozzáállás és a kockázatkerülés a jellemző. De az is kiderült, hogy csak elvileg, mert ez sokszor azzal jár, hogy még nagyobb a vállalt rizikó (a felmérés eredményeit bemutató írásunkat lásd a jobb hasábban).

A felmérés következtetései jó eséllyel általánosíthatók. A vizsgált térség lakosságának fő jövedelemforrása a bér és fizetés, amely az országos átlagnál alacsonyabb, de még így is képesek megtakarításra. Ez azért fontos, mert képződik olyan jövedelem a háztartásokban, amelyet olyan jövedelemtermelő eszközökbe fektethetnének, amelyek idővel nagyobb mértékű bevételként könyvelhetnek el a házi költségvetésben.

A munkavállalás révén megszerzett jövedelem azonban nehezen megszerzett jövedelemnek számít különösen az alacsony jövedelemszint okán, így érvényesül a „könnyen jött, könnyen ment" mondás ellenkezője - a térségben élő emberek nem szívesen kockáztatják megtakarításaikat. Ez megnyilvánul abban is, hogy bár ismerik az összetettebb pénzügyi termékeket is, ennek ellenére az azokban rejlő lehetőségeket nem használják ki - pénzügyeik területén fő motívumként az egyszerűség dominál. Kijelenthetjük: a felmérésben résztvevő háztartások szignifikáns hányada nem kockázatvállaló.

Természetesen, a kockázatkerülő magatartás nem mentesíti a vizsgált háztatásokat teljes mértékben a pénzügyi kockázatoktól. Mivel a legfőbb megtakarítási cél a föld, illetve az ingatlan tulajdon - a hitelfelvétel legfőbb célja is ehhez kapcsolódik. Az országos átlagnál alacsonyabb jövedelemszint (az alacsonyabb árszínvonal ellenére is) elkerülhetetlenné teszi a hitelfelvételt, amely jelentős kockázati forrást jelent. A tanulmányból kiderül, hogy a háztartások több mint fele devizahiteles, ennek ellenére csupán 10,7%-uk nyilatkozott úgy, hogy a hitel visszafizetése elviselhetetlen terhet ró rájuk. Ez arra utal, hogy bár nem voltak tisztában a devizahitelhez kapcsolódó kockázattal, ennek ellenére olyan mértékű hitelt vettek fel, amelyet a jelentős árfolyam növekedés mellett is fizetni tudnak - a kockázatkerülő magatartás egyben a kockázat kezelésének a módja is.

Végül nézzük az utolsó kérdést, azaz: vajon tisztában vagyunk-e a vállalt kockázat valós mértékével? A fentiekben bemutatott kockázatkerülő magatartás látszólag hatékony, hiszen a nehezen megszerzett jövedelem megtartása, illetve az életszínvonal fenntartása még megnövekedett hitelköltségek mellett is érvényesül a háztartások többségénél. Az azonban, hogy a térség háztartásai jellemzően az egyszerűbb (nagyobb biztonságot jelentő) pénzügyi termékekben tartják megtakarításaikat (készpénz, látra szóló bankbetét), azt mutatja meg számunkra, hogy az alkalmazott tudatos kockázatkerülés tulajdonképpen nem más, mint a megfelelő ismeretek hiányából eredő - eltérő irányú és mértékű - kockázatvállalás, hiszen a kockázatkerülésnek is ára van. Legszemléletesebb példát azok a háztartások szolgáltatják, amelyek főként készpénzben tartják a vagyonukat: a készpénzt felhalmozó háztartások többek között ki vannak téve az inflációnak (vagyis a pénz vásárlóerejének csökkenésének), kamatbevételtől esnek el, illetve a pénz eltulajdonítására irányuló bűncselekmény kockázatát is magukon viselik.

A pénzügyi ismeretek hiányosságai miatt a vizsgált háztartások jelentős hányada nem képes felmérni azt, hogy az egyik kockázat mérséklése milyen más kockázat megjelenésével, fokozódásával jár együtt. A sokszor emlegetett természetes kockázatkerülő magatartás, illetve a pénzügyi műveltség hiányosságai együttesen jelentősen leszűkítik a vizsgált településeken élő háztartások (pénzügyi) választási lehetőségeit.

A pénzügyi kultúra alacsony szintje a vizsgált térség gazdasági felzárkózási esélyeit is rontja, hiszen a vállalkozások beindításához és működtetéséhez, valamint a nagyobb hozamot eredményező befektetésekhez a pénzügyi-gazdasági ismeretek, illetve a kockázatok megfelelő felmérése és kezelése alapvető jelentőséggel bír.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Rászálltak a bankokra

Elszabadul az inflációs szörnyeteg

Kell-e nekünk magyar Tesco?

Közérthető államot!

Devizahiteles mentőcsomag a bankok pénzéből?

Ide nekem a sok pénzt! - De miért is?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr715365117

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása