Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Nem csak megszorítani lehet

2012.10.02. 13:56 Pénzügyi Szemle

Magyarország rendbetételéhez először azt kell megtalálni, hol van tere a takarékosságnak.

A magyar költségvetést rendbe kellene tenni – ebben mindenki egyetért, a hogyannal kapcsolatban azonban már komolyak a véleménykülönbségek. Nem is arról van szó, hogy ki melyik területen tartja túlzónak a kiadásokat (a bevételekről most nem is szólnék), hanem arról az alapvető eltérésről, ami a makrogazdasági és mikrogazdasági megközelítésből adódik (erről lásd "A közvagyon ne legyen elfekvő tőke, a közpénzre befektetésként tekintsünk!" című írásunkat a jobb oldali hasábban).

A hétvégén megrendezett 50. Közgazdász Vándorgyűlésen nagyon jól kitapintható volt ez a két álláspont, főleg szombaton, a Költségvetési Tanács nyílt ülésén. A Magyar Nemzeti Bank elnöke ugyanis tipikusan makroérvelést használt, az Állami Számvevőszék elnöke pedig tipikusan mezo-, illetve mikroszintűt – feltehetően nem függetlenül az általuk vezetett intézmények jellegétől, munkájától.

A makroszintű megközelítésre nem térnék ki részletesen, a nyilatkozó közgazdászok szinte teljessége ugyanis ezt vallja, és ennek megfelelően ez egy viszonylag ismert hozzáállás: a költségvetés kiadási oldalának tételei közül nemzetközi, illetve egyéb összevetések alapján ki kell választani a túlzónak látszókat, és ezeket a megfelelő szintre kell csökkenteni.

Ez a megközelítés nem számol a mikroszinttel – azaz azzal, hogy vajon a kiadási előirányzat csökkentése megvalósítható-e anélkül, hogy jelentősen csökkenjen a szolgáltatási színvonal. A mikromegközelítés ezzel ellentétes logikát követ, és azt mondja: a papír mindent elbír, valódi államháztartási helyzetjavulást és takarékosságot csak hatékonyságnöveléssel lehet elérn. Ehhez természetesen ismerni kell a költségvetési intézményeket, a közkiadások intézményrendszerét, mégpedig belülről – tudni kell, hogy melyik intézmény működik kevéssé hatékony módon, hol van tere a javulásnak.

Makroszinten csak „megszorítani” lehet, a valódi megtakarítások eléréséhez aprólékos munkával fel kell deríteni az állami működés hibáit. A költségvetési gazdálkodásban eredményességnek és hatékonyságnak kell érvényesülnie, a tervezést kiszámíthatóbbá kell tenni. A költségvetési kiadások mennyiségét és minőségét nem szabad elválasztani egymástól.

Teljes nonszensz például, hogy elvárjuk az államtól a hatékony és célszerű forrásfelhasználást, de a közkiadásokkal kapcsolatban nem támasztunk eredményességi követelményeket. Nincsenek egyértelműen meghatározott célok és mérhető kritériumok. És mindezek előtt rendbe kellene tenni a költségvetési szervek információs és számviteli rendszerét – jelenleg ugyanis vannak számaink, de ezek egyáltalán nem adnak megbízható képet egy-egy szervezet gazdálkodásáról, közpénz-felhasználásáról.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

A nagy magyar adósságcsapda

Kevesebb segélyt, olcsóbb oktatást!


Ilyen is van: Magyarország az élbolyban

Egyre nagyobb bajban a fiatal diplomások

Hogy lesz így Barca-Real?

Mire elég az Alaptörvény?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr145365138

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása