Minél többet törlesztünk, annál jobban eladósodunk?
A magyar közpolitikai vitákban is gyakran hallani ugyanazzal az időszakkal kapcsolatban, hogy csökkent, illetve nőtt az adósság. Ez a két állítás alapvetően ellentétes, de mégis van olyan közgazdasági elmélet, ami kibékítheti ezt az antagonizmust (az adósságcsökkentés lehetőségeiről lásd "A fenntartható adósság elérésének hét módja" című cikkünket a jobb hasábban).
Az elmélet szerint létezik ugyanis az ún. adósság-deflációs spirál és csapdahelyzet (erről Mellár Tamás számolt be az 50. Közgazdász Vándorgyűlésen). Ez azt jelenti, hogy egy adósságválsággal sújtott államban megvan a veszélye, hogy az adósság visszafizetése oly mértékben fogja vissza a fogyasztást és ezáltal a növekedést, hogy az recesszióhoz és az árak csökkenéséhez (deflációhoz) vezet. Ez azzal fenyeget, hogy összességében a GDP arányában mért adósságráta emelkedik – a törlesztés ellenére, illetve áttételesen abból adódóan.
Magyarországon ez a mechanizmus ebben a formájában nem jelent veszélyt, deflációs nyomás ugyanis nincs. Az viszont igaz és erre vannak már tapasztalatok is, hogy az adósságtörlesztés negatívan hat a növekedésre, ami rontja a magyar gazdaság egészének megítélését. Ez természetesen hatással van Magyarország külső megítélésére, ami pedig nyomot hagy a forintárfolyamon. Miután a magyar állam- és magánadósság jelentős része devizában denominált, így a forintgyengülés megdobja a forintban számolt devizaadósságot – vagyis áttételesen a törlesztés növelheti az adósságot.
A magyar esetben természetesen figyelembe kell venni, hogy az árfolyamok mozgása folyamatos, így a forint egyéb tényezők miatt vissza is erősödhet – főleg abból kiindulva, hogy az adósságcsapdából való kikecmergés már középtávon is egyértelműen javítja a kilátásokat. Vagyis az adósságcsapda Magyarországon legfeljebb rövid távon reális veszély, de ezen az időhorizonton számolni kell vele.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Kevesebb segélyt, olcsóbb oktatást!
Ilyen is van: Magyarország az élbolyban
Egyre nagyobb bajban a fiatal diplomások
Hogy lesz így Barca-Real?
Mire elég az Alaptörvény?
Hogyan lehetne teljes biztonságban a pénzem?