Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Mire elég az Alaptörvény?

2012.09.26. 09:35 Pénzügyi Szemle

Az eurózóna válsága arra mutat rá, hogy a leírt szabályok önmagukban keveset érnek. Erre Magyarországon is figyelni kell.

Mi történik akkor, ha a leírt szabályok, törvények, alkotmányos rendelkezések nem veszik figyelembe egy adott közösség politikai és társadalmi prioritásait? Mi a helyzet, ha a közösség nem nő fel a szabályokhoz? - Samuel Gregg, az Acton Intézet közgazdász kutatója szerint a jelenlegi európai krízis elsősorban erről szól. (Bővebben lásd "Ezért bukott meg a maastrichti szerződés" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Az 1992-ben elfogadott maastrichti szerződés előírt számos fiskális szabályt, ami egyrészről letette a közös monetáris politika alapjait, másrészről az európai jóléti állam terjeszkedését volt hivatott meggátolni. Ez utóbbi azt is jelenti, hogy Európában az emberek elvárják az állami gondoskodást, az állam által nyújtott biztonságot - szemben például Amerikával, ahol ez jóval kevésbé jellemző.

Mi történt Európában Maastricht után? Csupán annyi, hogy a valóság elszakadt a szerződésben foglaltaktól, és kiderült, hogy a megállapodás írott szó csupán, aminek nem sok köze van a politikai prioritásokhoz, az európaiak nagy többségének az államról alkotott elképzeléseihez. A szabályok és a polgárok elképzelései között nagy a szakadék, ami arra vezetett, hogy Európában nemzeti sport lett a szabályok kijátszása.

Fontosak a szabályok, mert meghatározzák a viselkedést, illetve mert pedagógiai erejük van. Ugyanakkor nem mindenhatóak, azaz hibás megközelítés, hogy hátradőlhetünk, ha sikerül elfogadni egy akár jó törvényt, vagy épp alkotmányt. Ez ugyanis idővel kevésnek bizonyulhat - a lényeg ugyanis a fejekben dől el, hogy az egyszerű polgárok mit tesznek, és mi az, amit a leírt szabályok ellenére sem vesznek komolyan.

Mindennek komoly implikációi vannak európai és magyar szinten is. Európai szinten az, hogy kitalálhatnak bármit Brüsszelben, Frankfurtban, vagy akár Párizsban és Berlinben, ha az nem felel meg a mai európai társadalmi és politikai realitásoknak, akkor nem húzza majd ki Európát a bajból.

Magyar szinten arra érdemes figyelni, hogy a tavaly tavasz óta hatályos Alaptörvény gazdasági fegyelmet előíró rendelkezései (adósságcsökkentési kötelem, a Költségvetési Tanács vétójoga) csak akkor lesznek valóban hatásosak, ha szellemiségük áthatja az egész magyar közpénzügyi rendszert és társadalmat. Fogadjuk el azt az alapvetést, hogy nincs több pénz, és nem élhetjük fel a saját gyermekeink jövőjét - és akkor az Alaptörvény adósságszabálya egy mindenki által osztott főszabály leírt változata lesz, nem pedig egy maastrichti sorsra ítélt pozitív kezdeményezés.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Hogyan lehetne teljes biztonságban a pénzem?


Csőddel menekülhet meg Európa

Adózzanak a gazdagok!

Mi lesz veled, Spanyolország?

Magyar gondok Amerikában

Nagyobb szabadságot a bankoknak?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr125365144

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása