Európa nagy bajban van, és úgy fest, a jelenlegi megszorító út nem vezet sehova. De mit kellene tennie a politikusoknak? Íme a talpraállás egy lehetséges receptje.
Rövid helyzetértékelés: a lakosság és a vállalatok a válság miatt megtakarítanak, tehát nem fogyasztanak, a kormányok pedig ugyancsak megszorítanak, így nincs aki lendületet adhatna a gazdaságnak. A munkanélküliség megállíthatatlanul emelkedik és küszöbön az újabb recesszió. (Bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban)
Ebből az ördögi körből egy módon lehet kilépni: az államnak el kell kezdenie költeni, függetlenül attól, hogy az elköltésre szánt pénzt honnan teremti elő. Pontus Rendahl, a University of Cambridge egyetemi tanára rámutat: teljesen mindegy, hogy a kormányzat adóemelésből vagy deficit-felhalmozásból – azaz jövőbeli adóbevételekből – finanszírozza a plusz kiadásokat, a lényeg az, hogy költsön, és állítsa növekvő pályára a gazdaságot.
A trükk az egészben az, hogy minden, az állam által elköltött egy forint a gazdaságban egy forintnál több értéket hoz létre, ezt a jelenséget hívják a közgazdászok multiplikátor hatásnak. Gyors példa a multiplikátor hatásra: a kormány 100 forintot ad mondjuk útépítésre. Az útépítő alapanyagot vásárol, gépet bérel, munkaerőt vesz föl, fizetést ad, bérleti díjat fizet, amit az érintettek elköltenek a sarki közértben, aminek tulajdonosa bevételhez jut, amiből felújítja a házát, fizet a kivitelezőnek, aki cserepet/deszkát vesz… és így tovább. Az elköltött 100 forint végigfut a gazdaságon, hozzájárulva annak fellendüléséhez.
Minél magasabb és tartósabb a munkanélküliség, és minél jobban takarékoskodnak a háztartások és a vállalatok, annál erősebb ez a hatás, azaz minél mélyebb válságban van egy gazdaság, az államnak annál inkább érdemes költenie. Ismét érdemes hangsúlyozni, hogy mindez függetlenül attól, hogy az elköltött pénzt adóból vagy adósságnövekedésből finanszírozza. Pontus Rendahl szerint a jelenlegi környezetben Európában az állam által elköltött minden forint a gazdaságban 1,5-2 forintnyi értéket állít elő.
Végezetül érdemes hangsúlyozni, hogy természetesen szó sincs nyakló nélküli költekezésről. A kormánynak világos tervvel kell előállnia, hogy a jelenben elköltött pénzt hogyan fogja kigazdálkodni, el kell nyernie a háztartások és vállalatok bizalmát, a jegybanknak pedig vigyáznia kell az állampapírokkal kapcsolatos befektetői hit megőrzésére. Ha mindez sikerül, akkor van kiút Európa válságából, ha nem, akkor marad a hosszú és reménytelen helybenjárás…
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Fiatalok tömegei munka nélkül
Fölöslegesen veszik el a pénzünket?
Így léphetsz ki az eurózónából
Válassz: munkahely vagy stabil árak?
Szemben az IMF-el, a nagytőkével
Belefulladunk a pénzesőbe?
______________________________________________________________