Elképzelhető, ahogy az amerikai jegybank pont a válságkezelő intézkedésekkel teszi le a következő összeomlás alapjait?
A gazdaság működésébe történő súlyos és tartós beavatkozás gyakran olyan mértékű egyensúlytalanságok kialakulásához vezet, aminek nem is lehet más a vége, mint egy jókora összeomlás. Nincs ez másként a válságkezelő intézkedésekkel sem, melyek rövid távon fellélegzést hoznak, hosszú távon azonban nem ritkán megágyaznak egy még súlyosabb krízisnek. (Bővebben lásd "A válságkezelés sodorhatja bajba az USA gazdaságát" című cikkünket a jobb oldali hasábban.)
Gyors példa: a 2000-2001-es válságra válaszul az amerikai jegybank 1,0 százalékra csökkentette az alapkamatot, amely lépéssel egyfelől segített talpra állítani a gazdaságot, másfelől azonban letette az ingatlanpiaci buborék alapjait. Az olcsó hitelnek köszönhetően ugyanis felpörgött a jelzálog- és ingatlanpiac, aminek eredményeként a lakásárak 2003 és 2006 között átlagosan mintegy 50 százalékkal emelkedtek.
A buborék szépen lassan növekedett, egészen addig, míg a Fed el nem kezdte emelni a kamatokat, kihúzva ezzel a szőnyeget az olcsó jelzáloghitelek által fűtött ingatlanpiac lába alól. Az alapkamat 2006-ban 5,25 százalékra emelkedett, ami már túl magasnak bizonyult, az ingatlanárak előbb lassabb, majd gyorsabb ütemben csökkenni kezdtek, romba döntve ezzel előbb a jelzáloghitelező bankokat, majd a pénzpiacokat és végül az egész gazdaságot.
A Mises Institute közgazdasági kutatóintézet szakemberei hangsúlyozzák, hogy az amerikai jegybank szinte pontosan ugyanazt az utat járja, mint az ezredforduló válságát követően. A 2008/09-es összeomlás után 0 százalékra csökkentette az alaprátát és dollár százmilliárdokat öntött a pénzpiacokra – a Fed mérlegfőösszege 880 milliárd dollárról 2250 milliárdra nőtt 2008-ban - annak érdekében, hogy az USA gazdaságát megóvja a mély és elhúzódó recessziótól.
Félő ugyanakkor, hogy az extra laza monetáris politikának és az „ingyen pénznek” köszönhetően hasonló egyensúlytalanságok alakulnak ki a gazdaságban, mint tíz évvel korábban, melyek akkor okoznak majd igazán komoly fejfájást, ha a Fed ismét elkezd szigorítani.
Kérdés, hogy bele lehet-e sétálni kétszer egymás után ugyanabba a csapdába…
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Közös bankszámla a szegény rokonokkal?
Magyarország mindent megpróbált
Tovább ketyeg a nyugdíjbomba
Jajj, csak EU-s pénzt ne!
Tévedhetetlen-e az IMF és az EU?
Hatástalanított adósságbomba
______________________________________________________________