Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Tévedhetetlen-e az IMF és az EU?

2012.04.19. 08:20 Pénzügyi Szemle

Brüsszelben és Washingtonban nem úgy számolnak, mint Budapesten. Kinek lehet hinni?

A hiteltárgyalások csúszásának legszürreálisabb momentuma, hogy nem egyeznek meg a magyar kormány és a nemzetközi pénzügyi intézmények előrejelzései. Budapest szerint a bejelentett lépések biztosítják a hiánycél teljesülését, Washington és főleg Brüsszel szerint pedig nem. Kinek lehet hinni egy ilyen helyzetben? (Bővebben lásd ''Nem igaz, hogy a Valutaalap tévedhetetlen'' című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A fenti kérdésre politikai szimpátia és a feltételezett elfogultságok alapján is lehet válaszolni, de talán érdemes végiggondolni egyéb szempontokat is (természetesen az a legjobb, ha valakinek van annyi szabadideje, szakértelme és adata, hogy önmaga járjon utána az eltérés okainak). Az alábbi pontokat emelném ki, megfontolásra javasolva őket.

1. Az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap szakértői stábja is emberekből áll, és bár messze vannak, így az ottani számítások nehezen azonosíthatóak egy-egy konkrét emberrel és arccal, de biztosak lehetünk abban, hogy ezeket a kalkulációkat is ugyanolyan hús-vér emberek végzik, mint a magyar kormányét. Mindez azt jelenti, hogy bőven „benne van a pakliban", hogy tévednek. Ez evidenciának tűnik, de sok olyan véleményt is hallani, ami alapvetésnek veszik hogy ami nyugatról jön az per definitionem úgy van.

2. A magas fizetés és a nagy merítés miatt akár logikusan is feltételezhető, hogy ott jobbak a szakemberek (bár erre semmi bizonyíték nincs), de az jó eséllyel állítható, hogy ezen szakemberek Magyarországgal kapcsolatos ismeretei szerényebbek, mint magyar kollégáiké.

3. Vajon a múltbeli tapasztalatok alapján kinek érdemes hinni? Mivel Magyarország 1982 óta az IMF tagja, így már vannak tapasztalatok arra, hogy vajon mindeddig jól jelezték-e előre a Valutaalap szakemberei a magyar folyamatokat. Báger Gusztáv megvizsgálta ezt a kérdést az 1999 és 2003 közötti, politikai értelemben a maihoz hasonló időszakra vonatkozóan, és arra jutott: a kormányzati és az IMF-es prognózisok nagyjából ugyanolyan mértékben voltak képesek (képtelenek) előrejelezni a tényleges folyamatokat.

4. Az előző ponthoz kapcsolódik, hogy az IMF, az EU és az összes nemzetközi szervezet egy komoly hátránnyal indul a prognózis-versenyben: az adott kormány ugyanis nem csak a strukturális hatásokkal tud kalkulálni, hanem tudja magáról azt is, hogy mennyire elkötelezett bizonyos mutatókkal kapcsolatban. Vagyis a kormányzati előrejelzések pontosságának az is jót tesz, hogy az a szervezet írja, amelyik cselekedni is képes, ha rossz irányba mennek a dolgok - a nemzetközi szervezeteknél ez természetesen nem így van...

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Hatástalanított adósságbomba

Miért nem jön az IMF?

Minden évre jut egy államcsőd


Megjósolhatatlan volt az összeomlás?


Magyarország, a nagy kiigazító

Nyugdíjreform nyugdíjasok nélkül
______________________________________________________________

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr695365297

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása