Egy gazdasági válság mindig komoly változásokat hoz a világban, a mostani krízis egyik nagy nyertese Kína. Már csak az a kérdés, ki tud velük együtt robogni, és kinek marad a sóvárgás.
Érdekes példát szolgáltat a dél-amerikai kontinens, melynek gazdasága ma már ezer szállal kötődik Kínához, olyannyira, hogy épp a távol-keleti óriásgazdaság válság alatti stabilitása volt az, ami megvédte Dél-Amerikát az összeomlástól (bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban).
Az Inter-American Development Bank kutatói egy elemzés során kimutatták, hogy míg az amerikai gazdasági sokkok Dél-Amerikára gyakorolt hatása lefeleződött az elmúlt 15 évben, addig a kínai gazdaság rezdülései háromszor annyira éreztetik hatásukat.
A Kínától való függés erősödése első pillantásra örömtelinek tűnik, hiszen ki ne akarna minél szorosabb viszonyba kerülni egy olyan gazdasággal, amely az elmúlt tíz évben éves átlagban tíz százalékos növekedést produkált, továbbá bőséges keresletet támasztott nyersanyagok, élelmiszerek, energiahordozók iránt?
A kérdés ugyanakkor az, hogy mi lesz akkor, ha a kínai gyorsvonatban „valami elromlik". Ha az ázsiai óriás egyszer vakvágányra fut, és húzza magával a hozzá egyre szorosabban kötődő dél-amerikai országokat is, akkor ezek az országok bánni fogják, hogy nem a jóval stabilabb Egyesült Államokkal fűzték szorosabbra a kapcsolatokat.
Ezek természetesen csupán feltételezések és könnyen lehet, hogy a félelmek alaptalannak bizonyulnak. Mindenesetre a jövőt illetően Dél-Amerika számára komoly kockázatot jelent az egyre erősebb kínai kapocs, ezt a rizikót pedig minden olyan országnak mérlegelnie kell, aki sorsát a kínai gazdasághoz kívánja kötni, talán még Magyarországnak is...
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Ezért lett rémálom a devizahitelekből
Jöhet az újabb csőd?
Ne akarj túl korán nyugdíjba menni!
Százéves recept a mai bajainkra
A műtét sikerült, a beteg elvérzett
Még olcsóbbak lesznek a lakások?
_______________________________________________________________
Akik felültek a kínai gyorsvonatra
2012.03.30. 17:27 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.